Съдът на ЕС лиши от помощи социалните туристи
Държавите - членки на ЕС, могат да откажат да изплащат социални помощи на безработни имигранти, които са се възползвали от правото на свободно придвижване с цел да получат финансова подкрепа от друга европейска страна, реши базираният в Люксембург съд на ЕС, цитиран от агенциите. Магистратите се произнесоха по искане на властите в Германия, които сезираха съда заради казус с румънска гражданка. Елизабета Дано поискала помощи от социалните служби в Лайпциг, въпреки че не е положила усилия да си потърси работа и е отказвала предложения за работа от бюрото по труда в Лайпциг. Румънката няма диплома за средно образование, нито пък е преминала курс за професионално обучение, пише "Сега".
Германските власти отказват да отпуснат на Елизабета Дано, която от 2010 г. живее в Лайпциг, финансови помощи по местната програма за социално слаби "Харц IV", тъй като са установили, че тя не си е търсила работа. "Харц IV" е програма за социално слаби, които нямат право на помощи за безработни. Плащанията възлизат на близо 400 евро на месец на човек.
След отказа на социалните служби в Лайпциг да отпуснат пари на Дано румънката завежда дело. Съдът по социални въпроси в Лайпциг не определя Елизабета Дано като търсеща работа и затова се обръща за становище към Съда на ЕС в Люксембург. Според огласеното вчера предварително решение отказът на германските власти да й дадат финансова помощ не противоречи на законите на ЕС за защита от дискриминация, тъй като румънката не е преминала професионално обучение, няма професионален опит и не е дошла в Германия, за да търси работа. "Едно от условията за правото на жителство е, че икономически неактивните хора трябва да разполагат с достатъчно собствени ресурси. Директивата има за цел да възпрепятства икономически неактивните европейски граждани да се възползват от социалната система на друга страна членка", се казва в решението на Европейския съд.
Решението на магистратите в Люксембург не е прецедент и не може да се приложи с еднаква сила за всички чужденци от страни - членки на ЕС, които пристигат в Германия, за да търсят работа, отбелязва списание "Шпигел". От съда е било поискано предварително решение, а окончателното предстои да бъде взето от германски съд.
ДЕБАТИ
Решението е от ключово значение в контекста на дебата за т.нар. социален туризъм в по-богатите страни от ЕС, които напоследък все по-често твърдят, че най-вече българи и румънци злоупотребяват с правото на свободно движение в ЕС и имигрират, за да получат по-големи финансови помощи. Великобритания от доста време се опитва да ограничи социалните помощи за имигранти.