Само в "Петел": Разказът на единствената българка социален педагог на бежанците в Германия
Специално за "Петел" от Германия Нели Кирчева
Сабиха Хасанова е родена в Шумен, но от години живее и работи в Германия. В момента тя е една от успелите българки в Европа. Тя е социален педагог на бежанци, пристигащи от цял свят. Отзивчива и чувствителна – точно какъвто трябва да бъде един човек, готов да подаде ръка на изпаднал в нужда.
Какво е да си единствената българка, която работи, като социален педагог на емигранти в лагери за бежанци в Северен Рейн Вестфалия в Германия?
За мен беше истинско предизвикателство да работя с бежанци. В началото бях малко предубедена от неизвестното и се колебаех дали да приема работата, тъй като молбата ми беше за работа с мигранти от Източна Европа.
Понеже обичам предизвикателствата на съдбата и се реших да приема. Работя с двама млади колеги, които в момента са в Грефелд. Но не съм срещала други българки, които да работят в момента с мигранти, в случая с бежанци. Аз работя в един интернационален екип, където няма привилигировани. Имаме колеги както от Русия така и от африканските странни но и араби, албанци, косовари, сирийци и иракчани.
Какви хора пристигат в тези лагери? От кои държави?
В лагерите пристигат хора от различни краища на света, в момента повече са сирийци. Преди 6 месеца в Линих, в Северен Рейн Вестфалия имахме мигранти само от балканските страни, най-много от Косово и Албания. Там бившата полицейска школа е превърната в лагер. В момента идват бежанци предимно от Сирия, Ирак, Афганистан, от Северна Африка, мароканци и алжирци.
Съществува мнение, че повечето от тях са икономически мигранти. Трогват ли ви техните истории?
В лагерите пристигат и икономически бежанци, но повечето бягат от войната. Много сирийци, избягали още преди 2-3 години от горещите конфликтни зони, установили се в Турция. Работили там – сега са решили да дойдат в Германия. Доста от тях са понаучили турски език, с който комуникирам безпроблемно. Хората ми разказаха много за себе си, как заради войната къщите им са се превърнали в руини и нямат надежда някога да си върнат живота в родните места. Не искам да се впускам в лични драми, защото са наистина покъртителни и жестоки.
Случвало ли се е да не можете да помогнете на изпаднал в беда мигрант?
Това, което зависи от нас и от германската страна го прави, даваме всички възможности на хората да се почувстват добре дошли в тази прекрасна страна. След като пристигнат ги регистрираме и ги настананяваме в стаите на сградите, предвидени за тях. Още на следващия ден им се правят рентгенови снимки. Вземат им се пръстови отпечатъци в главния център за бежанци в Кьолн както и в Бундес агенцията за мигранти и бежанци в Дюселдорф, където дават сведения за себе си. Тогава се преценява в кои комуни да се разпределят. Но предимно това е в района на Северен Рейн – Вестфалия. Разбира се осигурява им се неотложна медицинска помощ, както и три пъти храна на ден.
Вярно ли е, че някои от бежанците, търсещи убежище в Германия са извървяли стотици километри пеш, докато достигнат целта си?
Така е. Много от тях са вървели дълго пеш. Преминали са граници. За съжаление, както твърдят навсякъде са плащали. Най – много на границите в балканските страни. Имах един случай със сомалийско момче който е извървял цялата пустиня сахара. За да дойде в Германия. Краката на горкото момче се бяха изкривили и подпухнали. Веднага с колегите преценихме, че се нуждае от лечение. Лично аз го заведох в болницата, където го приеха по спешност и го подложиха на изследвани. Заеха се с лечението му. Не знам защо но неговата история ме трогна много и още го помня. След определен престой в лагера те биват изпращани по разпределителни центрове, където чакат да ги настанят по комуни.
Децата от тези семейства как възприемат промяната?
Често те произхождат от мюсюлмански фамилии и вероятно им е много трудно. Децата са си деца навсякъде. Те са силно адаптивни и любознателни. В нашия център имаме и детска градина, където колежката ми доста добре се справя с тях. Благодарни сме и на много граждани, които ни помагат безвъзмедно с различни инициативи, дарения, организират срещи и т н.
Нашият народ предубеден ли е?
Мисля, че има доста българи, които са предубедени и имам усещането, че ние хората с нашите предразсъдаци правим различията. Разбира се, бежанците идват от 3000 км. Нормално е при някои да има културен шок, но честно казано аз виждам едни смели хора, които никак даже не се притесняват от факта, че са с различна религия. Дори напротив. От колко време сте в Германия и какво обучение преминахте преди да започнете работа с бежанци. От 5 години. Завърших в Германия едногодишно обучение за социален педагог в Баварската индустриална икономическа камара. Имам и завършен 6 месечен курс в Института по педагогика и училищна психология в Нюрнберг. По професия съм педагог с руска и турска филология към Шуменския университет. Всички мои дипломи защитих и тук в Германия.
Липсва ли Ви семейството?
В началото дойдох заради семейството. Впоследствие всичко, което планувах се подреди .. и реших да остана.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!