Санаторно-оздравителният комплекс „Камчия“ става център на българо-руски образователни проекти

08.11.2014 / 15:51 0

Санаторно-оздравителният комплекс „Камчия“ е партньор и домакин на първата по рода си международна сесия „Дни на руския език“ за педагози и експерти в образованието, на която ще се дискутира методиката на преподаването на руски език като чуждестранен в многокултурното пространство с използване на технологиите на дистанционното обучение. Ще се обсъждат възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в областта на образованието между България и Русия и превръщането на СОК „Камчия“ във важен център за реализиране на съвместни българо-руски образователни и културни проекти.

Конференцията започва днес и ще бъде открита от заместник-министъра на образованието и науката на Руската федерация Вениамин Ш. Каганов и от Ваня Кастрева – зам.-министър на образованието и науката на България. Организатори на научно-практическата среща са Министерството на образованието и науката на Руската федерация, Държавния институт по руски език „А.С. Пушкин“, със съдействието на Россътрудничество, българското Министерство на образованието и науката и СОК „Камчия“.

Сред официалните гости на събитието са Сергей С. Кравцов – ръководител на Федералната служба по надзора в сферата на образованието, проф. д-р Маргарита Н. Русецкая – ректор на Държавния институт за руски език „А.С. Пушкин“,  Лариса И. Ефремова – зам.-ръководител на Россътрудничество, Антоний Н. Швиндт – председател на комисията по качество на образованието към руското Министерство на образованието, Роберт Р. Шестаков – първи секретар в посолството на Руската федерация и представител на руското Министерството на образованието и науката, Виктор Баженов – представител на Россътрудничество в България и директор на Руския културно-информационен център. Поканени са и Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители, директори на дирекции и експерти от българското образователно министерство, ректорите на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ – проф. д-р Запрян Козлуджов, на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ проф. д-р Анна Недялкова и др.

В конференцията, която ще продължи до 12 ноември в Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“, ще участват повече от 300  български учители по руски език, университетски преподаватели, главни експерти по чуждоезиково обучение от регионалните инспекторати по образованието в страната, директори на училища с преподаване на руски език. Водещи руски учени в областта на филологията, езикознанинето, лингвистиката, ще обсъдят с педагозите възможностите, перспективите и програмите за международното сътрудничество в областта на разпространението на руското образование в света.

Санаторно-оздравителният комплекс „Камчия“ ще запознае участниците в сесията с възможностите, които има като материална база и програмите, които прилага като иновационно обучение по руски език в „руското училище“, в Средното общообразователно училище „Юрий Гагарин“ и детския лагер.

По време на форума ще се обсъждат проблеми на лицензирането на руското образование в чужбина, като се очаква Учебно-възпитателният комплекс „Юрий Гагарин“ в Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ да бъде обявен за пилотен проект в международен мащаб. Ще се водят делови преговори между България и Русия за установяване на нови форми на целогодишно сътрудничество в областта на образованието и културата.

Санаторно-оздравителният комплекс „Камчия“ има дългогодишни традиции и опит в рамките на постоянно действащия проект „Училище на бъдещето“, който е сред основните мисии на СОК „Камчия“ в областта на образованието. В рамките на проекта „Училище на бъдещето“, в продължение на години, се организират обучения и квалификационни курсове за учители, прилагат се модерни образователни програми и иновационни технологии. Съвместно с Фонд „Руский мир“ се провеждат международни научни конференции, насочени към усъвършенстване на методите на преподаване на руски език, руска литература и култура.

В програмата на събитието ще се състои кръгла маса на тема: „Международното сътрудничество в сферата на образованието – опирайки се на традициите, да внедряваме иновации и да формираме бъдеще“.

В парка на комплекса, дръвчета ще засадят зам.-министърът на образованието на Русия Вениамин Каганов и други официални лица. Само преди дни там ела засади и вицепрезидента на Република България Маргарита Попова.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама