Сърбия с рязък демарш пред Албания заради инцидента на стадиона в Белград
Сърбия очаква от албанските официални лица „ясно осъждане на случилите се инциденти, което би станало първата стъпка по пътя към преодоляването на проблема“, пише "Блиц".
Министерството на външните работи на Сърбия организира „рязък демарш“ пред Албания във връзка с албанските провокации по време на футболния мач на националните отбори на двете страни, съобщава самото ведомство. „На посланика на Република Албания в Белград Илир Бочка в министерството на външните работи на Сърбия е предаден остър демарш във връзка с великоалбанската провокация по време на футболния мач между Сърбия и Албания“, се казва в съобщението.
На посланика е било заявено, че Сърбия очаква от албанските официални лица „ясно осъждане на случилите се инциденти, което би станало първата стъпка по пътя към преодоляването на проблема“.
Срещата между националните отбори на двете страни се състоя във вторник. В края на първото полувреме, над стадиона се появи малък дрон, към който бе прикрепен политически банер. На него бе изобразена картата на Велика Албания и снимки на Иса Болетини и Исмаил Кемали, които първи през 1912 година издигнаха албанския флаг. Футболистът Стефан Митрович успя да хване банера, след което между играчите на двата отбора и техните представители избухна бой.
Външното министерство на Сърбия ясно смята, че такива, очевидно внимателно планирани акции, като прелитането на безпилотния самолет със знамето на Велика Албания над стадиона, на който се играе мач с висок риск, „Сериозно нарушава усилията за създаването на отношения на доверие и сътрудничество в региона“. „Сърбия е привързана към работата за добри отношения със съседите, от които се очаква същия подход, и няма да търпи подобни провокации“, се казва в изявлението на сръбското външнополитческо ведомство.
Около 30 000 души са крещели смърт за албанците преди началото на мача в Белград. Това съобщава на сайта си Футболната федерация на Албания (FsHF). "Преди началото на срещата преобладаваха оскърбителни викове с думите „смърт за албанците“, които се чуваха от почти 30 000 гласове", се казва на сайта на федерацията. „На стадиона хвърчаха камъни, други твърди предмети, запалки и пиротехника, което повлия на атмосферата на мача“, се казва още в него.
Също се отбелязва, че когато националният отбор на Албания е напускал полето за игра, „то играчите постоянно са или атакувани от запалянковците, служителите на силите за сигурност и полицията. /"ПЕТЕЛ"
Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!