Марио Гьотце бележи за Германия в 113-ата минута! Бундестимът на крачка от титлата

13.07.2014 / 00:27 2

Германия поведе с 1:0 срещу Аржентина във финала на световното първенство по футбол. В 113-ата минута резервата за Бундестима Марио Гьотце се разписа, след като овладя на гърди топката и с мощно воле матира Ромеро.

Първото полувреме предложи доста интересни положения пред двете врати. Аржентинците бяха по-активният пред противниковата врата тим, като Гонсало Игуаин изпусна да открие резултата в 21-ата мин. Кристоф Крамер сбърка фатално като върна с глава към Нойер без да забележи, че нападателят на Аржентина дебне зад защитата. Игуаин пое спокойно, напредна леко фронтално срещу вратат, ала с десния крак прати кълбото в аут. В 30-ата мин. страхотен пас на Лионел Меси намери Езекиел Лавеци отдясно. Играчът на ПСЖ мигновено центрира към Гонсало Игуаин, а последният прониза безпомощния Нойер, но съдията правилно забеляза, че "деветката" на южноамериканците е бил в засада. Последваха пхропуски пред двете врати, за да се стигне до 45-ата минута, в която германците удариха греда. Тони Кроос изпълни корнер вляво от вратата на Ромеро, а бранителят на Шалке 04 Хьоведес бе изпуснат на първа греда, но с глава разтресе страничният стълб пред себе си. Последва рикошет в изненадания Мюлер и атаката бе спряна заради засада.

На почивката Сабея направи една промяна и пусна Серхио Агуеро вместо Лавеци, а това можеше да даде резултат почти веднага. Германците още се ориентираха към промените в редиците на съперника и проспаха извеждащ пас към Лионел Меси, който се измъкна отляво. Звездата на „гаучосите“ имаше цялото време на света да си нагласи топката и да стреля, но го стори на сантиметри покрай далечната греда.

В 57-ата минута Аржентина не без основание претендираше за дузпа след страховит сблъсък между Нойер и Игуаин в наказателното поле. Нападателят гонеше дълго подаване, което мина над него и не забеляза приближаващия вратар. Нойер скочи, изби топката с ръка, но в същия миг удари с коляно в лицето своя съперник. Съдията Никола Рицоли обаче не посмя да изпълни наказателен удар, а отсъди фаул в атака.

След 90 минути игра без гол мачът отиде в продължения. В тях Гьотце се разписа.

Германия: 1 Мануел Нойер, 16 Филип Лам, 5 Матс Хумелс, 20 Джером Боатенг, 4 Бенедикт Хьоведес, 23 Кристоф Крамер (32 Андре Шюрле), 8 Месут Йозил, 7 Бастиан Швайнщайгер, 18 Тони Кроос, 11 Мирослав Клозе (87 Гьотце), 13 Томас Мюлер.

Резерви: 22 Роман Вайденфелер, 12 Рон-Роберт Цилер, 15 Ерик Дурм, 17 Пер Мертезакер, 3 Матиас Гинтер, 2 Кевин Гроскройц, 6  Сами Кедира, 14 Юлиан Дракслер, 19 Марио Гьотце, 9 Андре Шюрле, 10 Лукас Подолски

Старши треньор: Йоаким Льов

Аржентина: 1. Ромеро, 2. Гарай, 4. Сабалета, 6. Билиа, 8. Перес (86 Гаго), 9. Игуаин (77 18 Паласио), 10. Меси, 14. Масчерано, 15. Демикелис, 16. Рохо, 22. Лавеци (46 20 Агуеро)

Резерви: Агустин Орион, 21 Мариано Андухар, 23 Хосе Мария Басанта, 17 Федерико Фернандес, 3 Уго Кампаняро, 13 Аугусто Фернандес, 19 Рикардо Алварес, 5 Фернандо Гаго, 11 Макси Родригес, 7 Анхел Ди Мария, 18 Родриго Паласио, 20 Серхио Агуеро

Старши треньор: Алехандро Сабея