Седма творческа среща "Заедно в 21 в." "Зимна приказка в Камчия"
Седмата творческа среща „Вместе в 21 веке“ „Зимняя сказка в Камчии“ се провежда в „Радуга“ на Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“. Събитието, което е организирано от Фондация „Устойчиво развитие за България“, обединява творци от България, Русия, Молдова, Грузия, Италия, Гърция и Румъния, които чрез формите на изкуството ще покажат красотата на света в най-светлите и празнични дни от годината.
„Творческата среща „Зимна приказка в Камчия“ е достоен край на 2015 и извор на оптимизъм за 2016 г. - за мир, за приятелство и сътрудничество между народите. И тъй като голяма част от участниците са деца, ние вярваме, че именно те са истинските посланици на доброто“ каза при откриването на срещата Юлиана Гюзелева - представител на Фондация „Устойчиво развитие за България“. Тя поднесе специални поздравления от името на председателя на фондацията Станка Шопова към участниците и към художествените директори – Наталия Барабанщикова и Кахабер Онашвили, а така също и към художествения директор на фестивала „Звездите на Камчия“ – Грета Ганчева.
Наталия Барабанщикова, която е ръководител и диригент на Молдовското хорово студио "Рапсодия", член на Международната асоциация на писателите и публицистите, координатор на Славянската културна академия в Молдова, композитор и поет, се представи пред гостите в залата в оригинална ръчно изработена българска народна носия от 1812 г., получена като дар от български преселници. „Огромно благодаря на Фондация „Устойчиво развитие на България“ и лично на Станка Шопова, за това, че успя да обедини хората на изкуството в духа на човеколюбието и добросъстедството. На фона на политическите страсти, които се вихрят в световен мащаб, ние тук общуваме на езика на творчеството“, каза Барабанщикова.
„В Камчия се чувстваме като у дома си, заради гостоприемството, топлотата и доброта. Тук изкуството ни сближи с хора от различни държави. Направи ни приятели!“, допълни световноизвестният грузински диригент и художествен ръководител на прочутия хор „Мдзлевари“ – Кахабер Онашвили.
Специален гост в творческата среща е Тамаз Сагинадзе - солист на Театъра за опера и балет на Тбилиси и солист на хоровете "Мдзлевари" и "Сулико".
По традиция първата вечер бе посветена на страната домакин – България. Историята на родината ни бе разказана чрез слово, музика и танц от прекрасните изпълнители на Музикална школа „New voices“ от Търговище, балет „Арт денс“, народната певица Кичка Христова, естрадният певец Теди Генев и певицата и актриса Грета Ганчева.
Уникалните гласове на формацията от Търговище – открила Крисия за голямата сцена, плениха публиката, а младите български изпълнители бяха очаровани от Камчия. „За мен е чест да пея на тази красива сцена и да представя България“, каза 15-годишната Кристиана Асенова - солист на „New Voices“ и победител в последния сезон на предаването „Големите надежди“. „Камчия е място не само за отдих, но и за култура“, допълни Десислава Станкова – управител и художествен ръководител на формацията.
Участниците в срещата посрещнаха три пъти Нова година - с Армения, с Русия и с България! Трите Нови години бяха осветени от прекрасните изпълнения на представителите на страните - Грузия се представи с уникално акапелно "На многая лета", изпълнено от Кахабер Онашвили и Тамаз Сагинадзе.
Русия възпроизведе легендата за Дядо Мраз и Снежанка, допълнена от много музикални изпълнения, сред които вечната „Калинка“, изпълнена от 10-годишната Дудка Ника. България представи фолклорната традиция, свързана с посрещането на Нова година и поведе всички участници в кръшно хоро. В първите минути на Новата година от небето се посипаха и пищни фойерверки.
За вечерта на Русия на 4 януари пристига ансамбъл „Субботея“ с ръководител Елена Корнеева – поет, режисьор, актриса. Формацията ще представи богата и атрактивна фолклорна програма.
Кахабер Онашвили и Наталия Барабанщикова водят и мастър класове. В тях децата-участници в срещата ще подготвят общи вокални и танцови изпълнения. На 3 януари те взеха участие в специалното издание на фестивала „Звездите на Камчия“, който се провежда под знака на ЮНЕСКО.
1 януари бе посветен на мира. Пред участниците в срещата беше представен проектът „Белите гълъби на мирното детство“, разработен от учениците на Средното общообразователно училище „Юрий Гагарин“ в СОК „Камчия“.
А предиобедите на фестивалните дни са истинска зимна приказка в Камчия – те протичат на ледената пързалка в Спорния комплекс и са място за много смях игри и истински забавления както за деца, така и за възрастни.
Проектът „Вместе в 21 веке“ цели всесттранно сътрудничество и сближаване между народите. Проектът се реализира с различните форми и средства на изкуството – литература, музика, танц, изобразително изкуство, инициатива за реализиране на нови идеи в духовния живот. Той е насочен към хора от всички възрасти, които искат да постигнат духовно общуване.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!