Седмица преди избора на нов председател на БСП: Кой има шансове за горещия пост?
Нина Дянкова
Седмица преди извънредния конгрес на БСП и датата 27 юли, на която трябва да стане ясно името на новия лидер на Националния съвет на БСП, в публичното медийното пространство се вихрят всевъзможни диалози и дебати, като най-често задавания въпрос е КОЙ?
Кой ще застане начело на БСП в труден и доста драматичен не само за партията с близо 130-годишна история, но и за обществото, което е изправено пред нови избори и в началото на октомври ще трябва даде вот на доверие на политическата сила, която ще управлява в държавата в следващите четири години. Колко ще е всъщност времето, избирателите ще кажат.
Седем дни преди делегатите на конгреса на БСП да дадат своя вот, най-често спряганите имена за нов председател на столетницата са няколко. Всички са познати не само вътре в партията, но и на масовата публика. Всеки българин е чувал и слушал неведнъж какво са казвали и какво казват основните претенденти за поста на Сергей Станишев – Михаил Миков, Мая Манолова, варненският депутат Борислав Гуцанов, настоящият икономически министър Драгомир Стойнев, Янаки Стоилов, Корнелия Нинова. За социалистите няма спор – всеки един от тях, твърдят редови членове на партията, заслужава да бъде лидер. И най-важното, според тях, може успешно да изпълнява тази роля. При това без да позволява някой да играе ролята на сив кардинал, тайно, зад кулисите, което някак си по правило стана запазена марка на политическия живот в страната в последните години. Всеки от тях е, сочат публичните им изяви, с ясното съзнание, че трябва да направи силен екип, който да изведе БСП на нов път на развитие. И първата огнева линия ще са изборите на 5 октомври.
Михаил Миков, който също има много номинации от организации в страната, твърди: „Аз лично приемам тези номинации, защото смятам, че имам опита, имам знанията, имам доказателствата за работа в полза на партията и смятам, че в един бъдещ период мога да дам още, за да бъде тази партия първостепенна политическа сила в България. „Смятам, че мога да бъда полезен на БСП от позицията на председател на левицата. Заедно с лидерската група партията можем да дадем нова енергия и да постигнем резултати, необходими не толкова на БСП, колкото на българските граждани“, смята той.
„Със сигурност има и има много други добри кандидати за лидер, и по-добри. Това, което мисля, че мога да направя в този момент, е с много енергия и тяга да издърпам заедно с екипа, който ще създам, партията напред, за да дадем максимален резултат на 5 октомври, това го мога. Мога да водя битки, мога да съм водач на битки, мога да участвам в полагането на началото на промяната, ясно е, че тя няма да се случи мигновено, нито ще се направи от един човек. Това трябва да започне сега, ще започне, надявам се много, на конгреса на 27 юли, и по начина, по който ще изберем лидера, по начина, по който ще изберем екипа, мисля, е залогът не просто датата 5 октомври, но и за всичко, което ще се случи в БСП след това. Това каза преди ден в ефира на радио К2 Мая Манолова.
Варненското присъствие в основната листа за избор на лидер Борислав Гуцанов е категоричен, че е по-важно от тук нататък как да се работи така, че хората да живеят по-нормално, защото те в крайна сметка живеят днес и сега, а не живеят в някакво бъдеще. По думите му БСП е доказала, че е отговорна политическа сила, която може не само да защитава собствения си интерес и присъствието си във властта на инат, а може да преценява обстановката и да чува мнението на хората. „Изключително важно е да чуваме хората, да не се затваряме някъде и да си мислим, че решенията, които вземаме, са най-правилните, независимо че те срещат съпротивата на обществото“, смята той. Най-важното сега е да се съживи икономика, да се предприемат такива мерки, които са осигурят производство и най-вече работни места, казва още той. И добавя ,че е крайно време политиците, независимо от цвета на партийния си билет, да се обединят и да решат кои са най-важните приоритети за държавата и по тях да се работи, независимо от това коя партия е на власт в даден момент.
Настоящият икономически министър Драгомир Стойнев, който стана зам.-председател на БСП съвсем наскоро, също е сред основните претенденти за пост №1 в БСП. „Първо трябва да се създаде ново ръководство, екип, който ще работи за спечелването им. Отсега трябва да се работи и за местните избори. Основният критерий за ефективността на лидерите в регионите ще бъде колко членове и симпатизанти привличат към БСП, как си говорят със съсловията и дали познават проблемите им на местно ниво. Трябва да убеждаваме хората за политиката, която водим“, казва пред „24 часа“ Стойнев. Според него за всичко това са важни кадрите на партията. По думите му БСП трябва да се промени и да спечели следващите парламентарни избори.
Корнелия Нинова заяви на пресконференция, че ако бъде избрана за председател на БСП, ще направи ще постави въпроса за промяната вътре в БСП и „ще я осъществя, ще поставя на друга основа коалиционните отношения и ще бъда инициатор на разговори с всички политически и граждански структури и институции. Демографският въпрос, здравето, образованието и земеделието са основните теми за тези дебати“, коментира тя.
За Янаки Стоилов партията е достигнала до етап, в който, подобно на ситуацията през 1989 г., трябва да премине през дълбока промяна, която да осигури на партията историческа перспектива. Той е категоричен, че ще участва в избора за лидер на БСП докрай, за да отстоява принципи и позиции, които мнозинството в левицата споделя. Стоилов заяви, че съжалява, че "партията, ръководството и аз не успяхме да се преборим с бедността, корупцията и политическата демагогия".
Кой ще е новият лидер на БСП, ще стане ясно следващата неделя. Ще го изберат делегатите на заседанието на конгреса. Отсега е ясно обаче, че самият избор и последствията от него ще са във фокуса на общественото внимание, защото на практика ще предопределят много бъдещи събития в държавата.