Село търси да назначи балерина
Сред дертовете на кмета на монтанското село Дългоделци Ивайло Найденов е и един необичаен - да осигури балерина, пише "Преса". По проект за 1,3 млн. лева в центъра е изграден палат, на който и в градовете могат да завидят - кафене, превърнато в пенсионерски клуб, трапезария, която не работи, лекарски кабинет без лекар, кино, в което се прожектират детски анимационни ленти, ателие за изобразително изкуство, фитнес център - кростренажори, лежанки и велоергометър, кабинет с 16 компютъра. За фитнеса направили и отделен вход с подход за инвалидни колички и тоалетни и бани с фотоклетки.Голямото шоу обаче са две балетни зали с пиано и огромни огледала. И докато младите всеки ден се потят над уредите и сърфират в мрежата, балетните зали са пусти. Тук местният управник ударил на камък В проекта не били заделени пари за дейност. „Няма как да зазвучи класика от пианото, няма кой да обикаля по пода на палци и да учи децата на балетните стъпки, защото няма пари“, оплаква се Ивайло Найденов, пише блиц.
„Балет на село, защо не? Може да не излезе втора Мая Плисецкая от наше село, но ние можем да приобщим децата към голямото изящно изкуство, та нали сме европейци. Не бива младите да се отдават само на лентяйство. Аз непрекъснато търся спонсори, но никой от местните богати земеделци не си развързва кесията за балет...“, размишлява горко кметът. Въпреки това приветства управата в общинския център Якимово, че са издействали такава голяма придобивка за селото с 800 жители. Търсенето на пари за балетна педагожка обаче тегне на сърцето му наред с кахърите за кражбите и безработицата. „Да дойде поне веднъж тук една балерина, да ни потанцува, да погледаме! Това ще ни остане! Иначе за какво са ни зали за балет, ние по-скоро сме за старчески дом въздишат немощните баби. В същото време обаче момиченца на по 5 и 6 години, които не са малко, мечтаят да станат балерини. И докато мечтата за балет се размива далеч в бъдещето, хората се молят поне да намерят хореограф, за да си тропкат в залите хорца. „Имаме талантливи деца, които могат да получат шанс тука.
Родителите им са бедни“, коментира 42-годишната Иванка Методиева. „Не знам защо дават пари за балет, а не дават работа на младите“, роптае обаче 27-годишният Кирил. Според него миналата година имало 50 места за безработни по временната заетост, а сега са само петима. Така отново останал без препитание. Основното училище в селото отдавна е хлопнало врати. 80-те деца учат в Якимово и Медковец. Общинският кмет Георги Георгиев обаче е оптимист за бъдещето на мегацентъра. Идеята за този комплекс, който дава втори живот на закритото училище, е точно негова. През селото минали проектанти от София и той им възложил задачата, а по-късно осъществили и проекта. „Спасихме училището от разруха и изградихме една прекрасна модерна сграда. Тя се ръководи от управител и в нея идват хора и от съседните села Долно Церовене и Якимово. Местните ползват безплатно всички съоръжения и забавления. Проведохме обучение за електронни услуги за местните и бизнеса“, разказва доволен Георгиев. Така върви животът в Дългоделци. Старите киснат в кафенето, младите са в компютърната зала. А кметът Ивайло Найденов продължава да издирва балерина.