Сергей Станишев: А ако утре някой поиска референдум за Кърджали?!

19.03.2014 / 09:36 12

"Труд"

- Как съпреживявате събитията в Украйна, г-н Станишев? Вие сте роден в Херсон, Украйна.

- С голяма тревога. Украйна и Русия са наши съседи през Черно море. Всякаква дестабилизация в региона може да има тежки последици за България. В Украйна живеят между 250 000 и 300 хиляди етнически българи и няма как нашата държава да не се тревожи за тях. Смятам, че едно от основните задължения на правителството е те да знаят, че имат подкрепата на българската държава, това да се усети чрез нашата политика, дипломация, чрез позициите, които заемаме. Затова казвам: Не очаквайте България да бъде сред "ястребите" в Европейския съюз (ЕС) по отношение на Русия. Ние ще се опитаме да бъдем глас на разума и на търсенето на политическо решение.

- Крайните позиции с какво помагат за търсенето на решение?! Как те ще гарантират мира, спокойствието и на украинци, и на руснаци, и на българи, и на татари?!

- В рамките на ЕС има диапазон от мнения, има нюанси. Бих казал, че българската позиция се доближава най-много до тази на Германия. Ние имаме сериозен търговски обмен с Русия. Някои говорят за цялостни икономически санкции срещу нея. Нас това ще ни удари най-много. Ние не трябва да бъдем наказвани заради това, което прави Русия. Знам, че нашите симпатизанти са емоционално свързани с Русия. Аз съм свързан с Русия - и емоционално, и родово. Но има принципи на правото. Нека се замислим - референдумът в Крим беше организиран в изключително кратки срокове. На него няма легитимни наблюдатели от ОССЕ. Въпросът беше зададен така, че тези, които са за запазване на сегашния статут на Крим, нямаше как да отбележат тази своя позиция. Това са все неща, които ни притесняват. Очевидна е обаче и нагласата на хората, които живеят в Крим - тя е проруска.

- Искрена ли беше критиката, която прозвуча на Националния съвет на БСП по адрес на външния министър Кристиан Вигенин, или беше опит БСП да запази гласовете на русофилите? Все пак изборите за Европейски парламент (ЕП) чукат на вратата.

- Дискутирахме три часа. Позицията, която приехме, убеден съм, се основава на ясни принципи и отразява българските национални интереси. Когато говорим за нашите избиратели и тяхната позиция, да си представим една хипотетична картина - етническите турци в България не се представляват от националноотговорна партия като ДПС, а изведнъж се появи политически субект, който се ръководи извън България от друг център и се прави референдум на подобна тема в Кърджалийска област. Ние мислим ли за тези последици?! Затова смятам, че в нашата позиция за ситуацията в Украйна се опитваме да погледнем на проблема в дълбочина. Очевидно е, че в Украйна имаше много рязка смяна на властта, част от нея не протече по най-легитимния начин.

- Това се доближава до руската позиция - властта в Киев е нелегитимна.

- Не съм казал такова нещо. Ние признаваме правителството на Украйна, то е избрано от легитимен парламент. Но ние сме разтревожени от първите действия на новата власт, която даде погрешни знаци с отмяната на закона за езиците. Това е негативен знак и към българската общност в Украйна. Не може да не ни тревожи и това, че властови позиции заемат крайно националистически формации, които нямат нищо общо с европейските ценности.

- Другите европейски леви партии споделят ли тези тревоги?

- Ще припомня само, че преди година имаше специална позиция на социалистите и демократите в ЕП по отношение на идеологията и политиката на такава партия като "Свобода". Партията на европейските социалисти (ПЕС) винаги е заставала срещу неофашизма във всичките му форми. Но ние не приемаме и реакцията на Русия по отношение на кризата. Това е проблемът - от всички страни се нагнетява напрежение. Така не може да се стигне до устойчиво решение на кризата, не може да се гарантира териториалната цялост и интегритетът на Украйна - принципи, зад които застава и БСП. Изходът от тази криза може да бъде само политически. Призоваваме всички заинтересовани страни - на първо място властите в Русия и в Украйна, с активната роля и на ЕС, да започнат диалог. Колкото повече се отлага, толкова по-труден става той.

- Вече е ясно кой ще е начело на листите за евроизборите - това е компанията, в която ще бъдете като водач на листата на БСП. Коментарът на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов беше: "Дезертьорът Станишев ще фалира държавата и ще избяга в Брюксел." Как отговаряте?

- Аз вече декларирах, че няма да ставам евродепутат. Какво друго да кажа?!

- Тогава защо водите листата, това не е ли подмяна на вот?

- Водя листата като ясен политически знак за моята ангажираност като лидер на ПЕС към каузата на европейските и българските социалисти да променим Европа. Това е ясен знак и към нашите членове и симпатизанти за значението на тези избори. Ние се стремим към промяна на баланса на силите в Европа, за да дадем път на нова Европа, да се отърсим от политиката, която десет години налагат консерваторите - на рестрикции. Тези избори имат значение и за успеха на правителството, което сме излъчили. Това е ясен политически знак и ангажимент от моя страна. Затова не приемам приказките за дезертьорство. Борисов се опитва да каже нещо, което не е вярно. Искам отново да го поканя на дебат. Той твърди, че тези избори са важни и за правителството, и за България. Тогава какво по-естествено от това лидерите на двете най-големи политически партии, от двете основни политически семейства, да направят един европейски дебат за това какво е мястото на България в Европа. Искам ясно да заявя - има много неща в днешния ЕС, които не харесваме. Не харесваме и много неща от отношенията на европейските институции към България и искаме да ги променим.

- Например?

- Още с процеса на приемане на България в ЕС много представители на десницата ни възприемаха като периферия, страна от втора класа, която трябва да изпълнява това, което се нареди от Брюксел. Ако искаме Европа да е справедлива към България, към нас да се отнасят с уважение, президентът на Европейската комисия, който може да го направи, е Мартин Шулц. И политическата сила, която застава зад такова отношение, са европейските социалисти. Ще запитам какви резултати за България постигна Борисов като премиер?! Нали обожаваше да подчертава колко го ценят. Влязохме ли в Шенген? Не! Прекратихме ли механизма за сътрудничество и проверка? Не! В какво се измерваше тази подкрепа освен в замерване на ширината на раменете му?

- Какво се надявате да спечелите и вие като лидер на БСП, и БСП като партия от това, че непрекъснато каните Бойко Борисов на дебат? Той или ви отказва, или, както се случи преди години в един телевизионен дебат, зрителите го възприеха като победител, въпреки че експертите отбелязаха сериозността на вашите доводи.

- Гражданите да имат възможност да чуят нашите позиции и да направят осъзнат избор. Това целя.

- Колко мандата се надявате да спечели БСП на 25 май?

- Надявам се да получим най-голямо доверие от хората. Не защото сме най-красиви и най-умни. А защото имаме кауза - и в Европа, и в България. И защото имаме какво да предложим. Тези избори са натоварени и с национални очаквания. Трябва ясно да кажем, че резултатите ще повлияят в немалка степен върху политическата ситуация в страната. Няма фатализъм. Но ако БСП получи убедителен резултат, на правителството ще му е по-лесно да реализира тази програма, която ние излъчихме. По-убедително ще се случват политиките за социално размразяване, за предвидима държава, за възстановяване на икономиката. Правителството ще получи по-голяма увереност. И обратното. Успехът на ГЕРБ би довел до дестабилизация. Ново самочувствие ще получат силите на реванша. Затова всеки трябва да си зададе въпроса иска ли ГЕРБ да се върне на власт и Борисов отново да е премиер, или не иска. А всички останали сюжети с нови партии са по-скоро гарнитура в това голямо противопоставяне.

- В момента има паритет между БСП и ГЕРБ - това сочат социолозите. Как правителството ще получи нов импулс, при положение че БСП и ГЕРБ се окажат с еднакъв брой евродепутати?

- Да не забравяме, че преди една година ГЕРБ водеше убедително. Но да измерим тежестта "за" и "против" правителството. Две партии стоят зад кабинета - БСП и ДПС. Две политически сили искат предсрочни избори - ГЕРБ и Реформаторският блок. Нали няма да броите в техния лагер Николай Бареков или пък "Атака" в нашия? Това е реалната съпоставка на силите.

- Има ли условия, при които бихте поставили въпроса за предсрочни избори?

- До този момент правителството се справя много добре, свърши много неща, и то в абсолютно изкривена среда, когато няма достатъчно чуваемост за политиките му. На семинара в Боровец обсъждахме с депутатите и министрите от БСП хоризонтите за изпълнение на програмата на кабинета. Докато правителството изпълнява тази програма, която сме писали заедно, която е в основата на подкрепата на БСП, не виждам основание да я оттегляме.

- Ултиматумът на "Атака" не ви ли плаши? До 1 юли минимална пенсия 500 евро, минимална заплата 700 евро.

- Не приемам ултиматуми и не се плаша от тях. Всеки в България иска доходите да растат. Но най-важното е да заработи икономиката. Това обсъждахме в Боровец.

- Последните данни сочат, че растат и безработицата, и заетостта. Как ги разчитате?

- Спирането на програмите за безработни е основен фактор и вече набелязахме мерки за компенсация. Важното не е временната заетост, а разкриването на работни места. Заетостта расте, защото има реално съживяване на икономиката, особено на малкия и средния бизнес. Има по-голямо доверие в държавата, но има и страх. Той се изразява в един въпрос: "Ами ако онези пак се върнат? Няма ли да върнат и полицейщината, и рекета, и невръщането на ДДС?"

- БСП обеща програма за реиндустриализация, но тя е насочена за 2020 г., а мандатът на правителството е до 2017 г. Това не я ли превръща в пиар послание, насочено към изборната кампания?

- Не. Категорично не. Трябва да направим национална програма за реиндустриализация. Отворени сме към всички, които могат да дадат принос - политически сили, синдикати, работодатели... Няма как да направим модерна реиндустриализация, ако по тази идея не се постигне широко съгласие. Акцентът в програмата ще бъде върху първата година, искаме по-бързо да се случват нещата. В този процес ще опрем и до работната сила и образованието. Подготвя се навлизането на дуалната система.

- Какво е отношението днес на БСП към АБВ? Утре ще работите ли заедно?

- За АБВ всичко е казано. Ясно е едно - огромна част от хората в БСП чувстват действието по създаването му като предателство. Всички разбираме, че това е удар в гръб, който помага на ГЕРБ, защото две трети от хората, които биха гласували за АБВ, по-рано са гласували за БСП. Да, политическата им цел е да се отнеме победата на БСП и да се даде на ГЕРБ. Може да го завоалират с хиляда красиви приказки, това са фактите. Те са наш политически конкурент. При това с маска, която прикрива амбиция за власт на всяка цена и реални антиевропейски позиции.

- Декларацията за самоизключването на Георги Първанов все пак не беше ли крайно действие?

- То беше неизбежно след всичко, което се случи. От БСП отправяхме апели, предупреждения... Никаква чуваемост. Напротив, последваха действия от партийно строителство, АБВ изгражда структури, има заявка за участие и на национални избори. Това е нова партия. Аз и до ден днешен не виждам фундаментални политически различия в това, което говорим ние от БСП, и те. АБВ се очертава най-вече като властови проект, а не като идеен. Така че това, което се случи, е просто констатация на една реалност, която не ние създадохме.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама