Скъсана дига на Марица отприщи потоп

07.09.2014 / 16:31 0

Огромни площи край димитровградското село Районово бяха залети от вода, след като дига на река Марица не издържа на приливната вълна и се скъса. Инцидентът се случи само ден, след като вътрешният министър Йордан Бакалов инспектира съоръженията по поречието, определяйки ги като здрави и достатъчно стабилни, за да посрещнат голям приток.

Въпреки неочаквания развой местните власти реагираха веднага и успяха да евакуират хората в близките населени места. За голямата приливна вълна са уведомени и властите в Турция и Гърция. Междувременно кметът на Димитровград Иво Димов посочи, че скъсването на стените на язовирите в старозагорските села Борово и Козаревец са причинили наводнението в село Странско.

По думите му в района са се изсипали над 200 литра на квадратен метър с много голям интензитет за кратък период от време. Приливната вълна остави под водата десетки къщи. Една от тях е на възрастен човек, който разказа, че бедствието е настъпило за секунди.

"Една голяма вълна и всичко свършва. Ужас! Ремонтът е от една година. Триста бали, осем тона фураж. Какво да кажа, като такова не съм преживял. Тежко е положението. Всичко - гардероби, телевизори, всичко в калта. До кръста в кал. Къщата, спалнята. Всичко е обърнато. И не можем да влезем. Вратите - изкъртени. Прозорци, всичко изкъртено и на улицата. На двора е", разказа през сълзи 81-годишният дядо Кольо.

Добрата новина е, че местната администрация вече е започнала възстановителни дейности, като в близките дни ще започне опис и на щетите. Част от пострадалите домакинства дори са подали молби за еднократна финансова помощ в размер на 325 лева. За момента бедстващите са настанени в детската градина, където им бяха раздадени топла храна и завивки.

В събота вечерта беше укрепена допълнително стената на язовира край свиленградското село Лозен и превантивно бяха евакуирани 30 души.

Междувременно директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ Николай Николов съобщи пред БНР, че обстановката в страната започва да се подобрява.

"Нощта срещу неделя беше тежка! Наложи се стотици хора да бъдат евакуирани от застрашените места. Повече от 80 души бяха трудно подвижни, лежащо болни. Те бяха евакуирани от нашите служби и настанени в кризисни центрове. За тези хора трябват топла храна, дрехи, вода, ток. Това го правим с местните власти и БЧК", обясни Николов.

Той добави, че всички реки вече са се отдръпнали и прибрали в коритата си. Въпреки това кризисните щабове наблюдават постоянно нивата им и при нужда имат готовност да реагират. Няма язовири, които да преливат неконтролируемо. Всички са в нормално състояние", обясни директорът на пожарната.

Въпреки спирането на дъждовете в Бургаско, къмпинг "Градина" бе потопен от пороя. Така във воден капан се озоваха около 150 души в района. На помощ им се притекоха доброволци, които достигнаха до района с високопроходима техника. Според организатора на спасителната акция Добрин Петков причината за наводнението е изпускането на язовир "Равадиново".

„От страна на държавните институции тук няма никой, хората са изоставени, а от 112 им казват, че не могат нищо да направят. Ние сега евакуираме къмпингуващите, покъщнината", заяви Петков.

Бедствено положение е обявено в старозагорските общини Опан и Раднево. Водната стихия заля и кварталите "Строител" и "Лозенец" в град Гълъбово. Нанесени щети са регистрирани в селата Опан, Бял Извор, Априлово, Свободен, Трънково, Любеново, Землен и Тракия, като част от пътищата са отнесени от природната стихия.

В Хасковско бяха евакуирани над 1000 души, но река Бисерска вече е спаднала с три метра. Въпреки това няколко пътни отсечки в региона са затворени. В севлиевските села Горна Росица и Петко Славейков пък са наводнени 17 жилищни и избени помещения. 

БЧК набира храна и вода за пострадалите 

Пострадалите при апокалиптичните наводнения в страната през последните дни се нуждаят от хуманитарна помощ, която включва вода, храна, спални комплекти и одеяла, обявиха от Българския червен кръст (БЧК).

От организацията допълниха, че са в готовност да отворят бедствения си резерв при нужда. Вече са стартирали и набирания на средства чрез SMS-и на кратък номер 1466 за всички мобилни оператори. 

Ден на траур в община Бургас 

8 септември е ден на траур в община Бургас. По този начин местната администрация почита тримата загинали, които станаха жертва на поройните дъждове през почивните дни. Потопът отне животите на 69-годишната Недялка Русева и 21-годишната Камелия Желязкова, чиито коли завлече по пътя Созопол-Бургас. Ударната вълна ги понесла на разклона за хижа „Странджа" в парк "Росенец". Двама от спътниците на Камелия успели да се спасят, но шофьорката не успяла да се пребори със стихията и издъхнала.

Третата жертва е 27-годишен овчар, който загина край село Ново Паничарево. Мъжът опитал да се скрие в стар микробус, но водата го отнесла.

От общината посочиха, че в района на рибарското селище Ченгене скеле са потопени повече от 50 лодки, а 150 рибарски бараки са в трагично състояние. Според властите причините за наводненията са падналите 176 литра дъжд на квадратен метър, а местните се съмняват, че става въпрос за скъсани и прелели язовири.

В община Приморско за кратко също беше обявено бедствено положение, след като водата заля пътя към село Ясна поляна. В село Ново Паничарево има залети къщи, а обитателите им бяха евакуирани. /"Новинар"


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама