След гибелта на граничния полицай: За извинението с омерзение
Във връзка с инцидента в село Горно Ябълково, полицейският синдикат излезе с декларация за незабавна проверка по случая и искане за оставки. Писмото на колегите на загиналия полицай завършва с изречението: "Извинявай Асене, не успяхме да го предотвратим!"
Публикувани са и снимки, които свидетелстват при какви мизерни условия работят граничните полицаи. И успяхме да се отвратим. Смятаме, че уловеното в обектива е една малка част от средата, в която полицаите ежедневно пребивават и охраняват границата ни. Вярно е, че няма как при характера на тази професионална задача да не се крият рискове, които да включват и трудни физически условия, и неблагоприятна среда. Но в България, за съжаление, знаем, че изготвянето на оценка на риска за която и да е професия и проактивните действия, имащи за цел съхраняване на живота и здравето на трудещите се, никога не е била цел и не се изпълнява със загриженост и отговорно от началници и работодатели.
Подобно на това дередже са и други професии у нас, но само защото дават възможност за насъщния, хората се принуждават да мълчат или да се нагаждат на студ, мизерия, нищета, остаряла техника и прочие. Изпращаме старата година с поредното тъжно събитие в една от най-трудните и рискови професии без да сме сигурни дали то не е причинено от неглижиране към работещите. В навечерието на Новата година, за едно семейство ще бъде празно мястото на загиналия съпруг и баща. Уви, не можем да кажем: при изпълнение на служебния дълг, (което би било някаква утеха).
Eдно избеляло извинение, което ни кара да се чувстваме омерзени.
Недко Петров, petel.bg