След трагедията в Горни Лом: Още няма осъдени за взривовете в Челопечене и Петолъчката

02.10.2014 / 18:36 1

"Труд"

Главният прокурор Сотир Цацаров пое лично координацията по действията по разследването на взрива. По негово разпореждане на място бе изпратен втори екип от следователи от Националната следствена служба.

Разследващият екип е запечатал административната сграда на завода в Лом и е поставена под охрана, съобщиха от прокуратурата. Оттам допълниха, че офисът на фирмата-собственик в София е бил претърсен и била иззета цялата документация.
От МВР пък обявиха, че не съществува пряка опасност за жителите на Горни Лом.
Направени били и контролни замервания на въздуха и водата и показателите били в норма.

Шефът на пожарната Николай Николов и специализиран екип влезе вчера по обед в района на взрива за оглед, въпреки че не бяха изтекли 24 часа от последния взрив, каквито са изискванията. Близо 90 минути продължи огледът им в епицентъра на взрива - направени били снимки и била събрана допълнителна информация, която бе докладване на оперативния щаб.

"Надеждите за намиране на оцелели след взрива се изпариха. Във взрива явно са загинали намиралите се там 13 мъже и две жени. Съобщихме това на близките им. Но не се отказваме, ще продължим да наблюдаваме района", каза след огледа Николов. Той отрече появилите се по-рано слухове, че на територията на завода имало седем ТИР-а. "Видях само три автомобила, които са унищожени почти напълно", добави комисар Николов.

От МВР обявиха още, че тепърва ще се установяват точните количества взривни вещества, които са се възпламенили. Но се смята, че експлозията е предизвикана от изключително мощно вещество.

Последната проверка в завода била извършена от служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) на 15 септември. Тогава било констатирано неправилно съхраняване на боеприпаси и занижен контрол при спазване на технологията на работа. Проверяващите издали актове и предписания.

Проверка на "Труд" показа, че има образувани няколко досъдебни производства за подобни взривове в страната. Близо шест години след страховитите експлозии в софийското село Челопечене делото влезе в съда през март т. г.

Пред Темида ще бъдат изправени шефът на поделението о.р. майор Мирослав Митов, началникът на щаба на бригада "Логистика" о.р. полковник Димитър Петров и зам.-шефът на генералния щаб по ресурсите о.р. ген.-лейтенант Румен Цоков. Тримата ще отговарят за длъжностно престъпление. Според обвинителите под пагон бившите офицери са нарушили регламентираните в ръководните документи указания за организацията и контрола по съхранението и унищожаването на боеприпасите в Челопечене. Така допуснали огромното количество взривни вещества да бъдат неправилно съхранявани и да не бъдат унищожени. В резултат призори на 3 юли 2008 г. боеприпасите се самовзривиха.
Ямболската окръжна прокуратура обвини собственика и управител на "Берета трейдинг" Денислав Делев и началника на производството във военния склад край Петолъчката за взрива на 5 юни 2012 г. Тогава загинаха трима работници. Делев и началникът, чието име прокуратурата не съобщава, са обвинени, че не са взели необходимите мерки за сигурност и са допуснали взривяване, което е причинило смърт.
Още продължава разследването за последния взрив в завод ТЕРЕМ в Костенец. Мощната експлозия през август т. г. рани десет души.
Най-вероятната причина за инцидента е, че искра е възпламенила чували с тетрил, подготвен за утилизация на боеприпаси.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама