Словакия ни кани да строим алтернатива на „Южен поток”
Словакия е поканила представители на операторите на газопреносните системи от Румъния и България за преговори за изграждането на алтернативен на „Южен поток” газопровод. Компанията оператор на словашката газопреносна система „Юстрийм” планира да построи за 750 милиона евро газопровод от Словакия до българо-турската граница (Eastring), съобщи РИА Новости, позовавайки се на братиславското интернет издание vEnergetike. Планира в проекта да бъдат привлечени и работещите вече на румънския пазар френската GdF и австрийската OMV, пише "Монитор".
Първата информация в словашките медии за проекта се появи точно ден преди руският президент Владимир Путин да обяви края на „Южен поток” в Турция. Тогава беше обявено, че новият газопровод ще има първоначален капацитет за пренос от 12,5 млрд. куб. м, който по-късно следва на нарасне на 20 млрд. куб. м.
Дължината му ще е 570 км
Новината от Словакия идва ден след срещата в Брюксел на енергийните министри от европейските страни, които участват в проекта „Южен поток”. След нея България, Румъния и Гърция подписаха споразумение за изграждане на вертикален газов коридор, който да обедини националните мрежи на трите държави чрез свързващи газопроводи. По него газът ще се доставя от Гърция към България и Румъния, а след това е възможно и за други държави в Централна и Източна Европа.
Капацитетът на вертикалния газов коридор ще бъде 3-5 млрд. куб. метра газ годишно в сравнение с планираните 63 млрд. куб. метра за „Южен поток”. Той ще бъде запълван от различни източници, съобщи вчера Министерството на околната среда, енергетиката и промените в климата на Гърция, цитирано от Фокус. Според гръцките власти природният газ ще бъде доставян през гръцката мрежа от завода за втечнен природен газ в Ревитуса от Трансадриатическия газопровод (който ще минава през Северна Гърция) и от плаващата станция за регазификация на втечнен газ в Северна Гърция.
Еврокомисарят Марош Шефчович обяви “Южния газов коридор” за приоритет. Проектът „Южен газов коридор” включва строителството на система от газопроводи TANAP-TAP от азербайджанското находище “Шан Дениз” през Грузия, Турция, Гърция, Албания до Южна Италия. По него се планира доставянето на 6 милиарда куб. метра в Турция и 10 млрд. куб. метра до Европа. България също ще се включи в проекта с газопреносна връзка с Турция, а вече са договорени 1 млрд. куб. метра газ от Азербайджан.
Междувременно руският премиер Дмитрий Медведев обяви проекта за разширяването на “Син поток” и създаването на хъб в Турция като отворен за участие за други страни. Тези проекти бяха лансирани за реализация от руска страна след обявеното отпадане на „Южен поток”.