Смартфоните заместиха училището – искат да ги забранят в клас

04.09.2014 / 19:38 2

Виолета Николаева

Смартфоните в клас се оказват най-големият вредител на добрите оценки. Около това мнение се обединяват учители, ученици и образователни експерти от Варна и цялата страна в навечерието на първия учебен ден. Часове след като идеята за забраната на скъпи мобилни устройства тръгна да се разпространява в интернет пространството, тя беше подкрепена и от всички поколения, засегнати от проблема.

Мнозина от училищните директори вече са въвели тази забрана, докато други все още я обмислят. Ако все пак носят в себе си мултифункционални мобилни устройства, учещите ще трябва да ги оставят на катедрата на преподавателя, и то изключени като при изпит.

Причина за въведената забрана са както кражбите на скъпите мобилни телефони, така и фактът, че всеки от преподавателите губи поне по пет минути от часа в разпра с учениците със скъпи мобилни устройства, които по цял час стоят в нета. Освен всичко друго те създават комплекс на останалите, чиито родители не могат да си позволят подобна екстра и са им купили по-обикновени телефони.

Някъде дори при неспазване на правилата е била предвидена система от наказания. Мерките включват от съобщаване на родителя, през забележка, до полагане на общественополезен труд в сградата или двора на учебното заведение, показват репортерски проверки из цялата страна.

Учениците ще бъдат допускани в училище само ако цената на телефона е под 50 лева, възникна идея, която се върти от дни в интернет пространството.

Венцеслава Генова, началник РИО – Варна

Много добра идея, учениците се разсейват

Много добра идея. Мобилните устройства с достъп до интернет и социални мрежи отвличат вниманието от учебния процес. Освен това създават и усещане за социално неравенство между децата. Веднага биха изпъкнали тези, които са от по-богати семейства. За да се свържат с родителите си, подрастващите могат да използват и обикновени апарати. Предназначението на мобилния телефон в училище трябва да бъде само за свързване, не за друго. Официална забрана от висши образователни институции още не е спусната, но като идея е добра.

Петромила Атанасова, ръководител училищни проекти

Кражбите създават голямо напрежение в училище

Много пъти скъпите телефони създават предпоставка за кражби и се стига до писане на протоколи, педагогически съветници влизат в клас, усложнява се и работата на класния ръководител. Има си часове по информатика, в които децата могат да се занимават колкото искат с IT устройства. Тяхното място не е в другите часове. На първо място са разсейването, нецензурираните клипчета и класовите различия, които смартфоните всяват между учениците, независимо на каква възраст са.

Радка Божева, гимназистка

По цял час се стои в интернет

Абсолютно вредно е да се използват в училище смартфони. Учениците по цял час стоят в интернет и не слушат какво им говорят учителите. Дори да им се направи забележка, продължават. Но не спират дотам. Използват ги за преписване. Е, понякога е полезно да провериш нещо в интернет, но когато си намериш отговора в google, а не отговориш сам, излиза, че нищо не си научил.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама