Сметките за ток в Западна България с 5 ст. по-високи, другите падат с под лев

31.05.2014 / 07:19 4

"24 часа"

Сметките за ток в Западна България от 1 юли ще се увеличат минимално. Ако семейство от Перник или София ползва 317 квтч на месец, юлската му фактура ще бъде с 5 ст. по-голяма, отколкото за май при същото потребление.

Така е, защото цената на ЧЕЗ за дневна енергия ще се увеличи с 0,32%. Нощният ток поевтинява с 0,84%. (Какви са цените на трите енергодружества,виж в таблицата.)

При ЕВН в Югоизточна България семейство, което ползва същото количество ток,

ще плати със

70 ст. по-малко,

защото дневният ток е намален с 0,8%, а нощният - с 3,93 на сто.

При “Eнерго-Про” в Североизточна България дневната тарифа поевтинява с 0,6%, а нощната - с 3,74 на сто. Това означава, че там сметката ще намалее с 62 ст. от юли.

Това показват сметките, след като ДКЕВР обяви предложението си за промяна в тарифите. От регулатора съобщиха още, че са се разпоредили да започнат преговори с двата американски теца за намаляване на цената - при едната централа с 20%, при другата с 30%.

Освен това от комисията предлагат на министъра на икономиката да инициира законови промени, които да позволяват

токът на ВЕИ

да се изкупува

на 50%

ДКЕВР изчислява, че зелената енергия, която се купува на преференциални цени за година, е за 1,1 млрд. лв. 

Колко и къде отиват парите на домакинствата и малкия бизнес за ползваната от тях електроенергия?

От графиките на ДКЕВР става ясно, че при централите от 1 юли се намаляват парите за тока от ВЕИ - от 41 на 36%.

Запазват се сумите за двете американски “Марици”, делът на АЕЦ “Козлодуй” от 2% се вдига на 9 на сто, увеличават се и парите на “Марица-изток 2” от 4 на 6%. Тези две централи дават евтиния ток, който прави поносим микса от електричеството на НЕК. (Виж графиките.)

Миксът, който НЕК ще продава на ЕРП-ата, ще струва 110,58 лв. за мегаватчас, сега е 100,43 лв. При Електроенергийния системен оператор остават 7,98 лв., досега сумата е 6,91 лв. за мвтч. При електроразпределителните дружества на ЧЕЗ, ЕВН и “Енерго-Про” ще остават 24,11 лв., в момента са 34,48 лв., а при снабдителните им предприятия - 2,21 лв., сега - 3,01 лв. за мвтч.

 

30 лв. - цената на АЕЦ “Козлодуй”, на ВЕИ - 299 лв. за мвтч

Токът от АЕЦ “Козлодуй” за бита и малкия бизнес ще струва от 1 юли 30 лв. за мвтч. 68,30 лв. е цената на ТЕЦ “Марица-изток 2” и на вецовете на НЕК - 63,64 лв. Това са трите източника, които правят цената за бита поносима за плащане.

В микса на тока за бита вече е калкулирано намалението на цената на американските централи. Еленергията на “Марица-изток 1” ще се купува за 90,35 лв. за мвтч, а на Марица-изток 3” - за 70,88 лв. В момента на първата централа той е 190,70 лв., а на втората - 128,44 лв. за мвтч. ДКЕВР възложи на НЕК и на двата теца да предоговорят дългосрочните договори за изкупуване на еленергията им.

И следват високите преференциални цени. За тока на заводските тецове тя е 128,65 лв. за мвтч, на топлофикациите - 183,46 лв.

Цената на зелената енергия от различните възобновяеми източници е изчислена на 299,05 лв. 

 

Парното поскъпва с 11% от юли

Парното и топлата вода в София да поскъпнат с 11,6% от 1 юли, предлагат експертите на ДКЕВР. Така 1 мегаватчас ще струва 89,15 лв. без ДДС. В студен зимен месец апартамент от 70 кв. м ползва към 2 мегавата, което означава, че сметката ще бъде 178,3 лв. без ДДС.

С над 11% да се увеличи цената във Варна и Велико Търново, пише в доклада на експертите. За Пловдив повишението е с 10,3%. Най-много се вдига цената на парното в Русе - с 18,9%, а най-малко - в Плевен - с 4,1 на сто.

В две топлофикации се предвижда поевтиняване на топлинната енергия- в Перник и Сливен съответно с 10,3% и с 4,2%. И двете използват за гориво въглища.

Едната причина за поскъпването е предложението на регулатора да бъде свалена цената на тока, който произвеждат топлофикациите и който НЕК е задължена да изкупува на преференциални цени. Електроенергията от столичната топлофикация се предвижда да бъде намалена с 15,34 лв. за мегаватчас, или с 6,4 на сто. Тя обаче остава най-скъпата от когенерация - 224,32 лв. за мегаватчас.

С 8,8% е свалянето на цената на топлофикацията в Пловдив до 197,93 лв. за мвтч. Най-много са отрязани цените на дружествата в Сливен (16%), Русе (15,4%) и Габрово (12%).

Втората причина за поскъпване на парното е повишеният акциз за природния газ от 0,1 лв. за гигаджаул на 0,6 лв. 

 

 

 

Свалят цената на американските централи

ДКЕВР разпореди на НЕК и двете американски централи “Контур Глобал Марица-изток 3", “Ей И Ес 3С Марица-изток 1” да започнат преговори за изменение на договорите от 2001 г. Те предвиждат НЕК задължително да изкупува тока от тях на преференциални цени.

Сега ДКЕВР искат намаляване на цената от ТЕЦ “AES-3C Марица-изток 1" с 30%, а от ТЕЦ “Контур Глобал Марица-изток 3” - с 20 на сто. Освен това комисията предвижда токът от два блока на последната централа да се продава на свободния пазар. Това ще намали разходите, които формират цената на микса за регулирания пазар с 425 млн. лв. от 1 юли. Общо за цялото действие на договорите ще бъдат спестени 4,5 млрд. лв.

Общата стойност на изкупената, но неупотребена еленергия от двата теца е в размер на 274,4 млн. лв. само за следващия ценови период.

ДКЕВР предлага на министъра на икономиката да инициира законодателни промени, които да го оправомощят да определя количествата електрическа енергия, произведени от ВЕИ, които да бъдат изкупувани по преференциални цени. Комисията предлага да бъде намален размерът на средногодишната продължителност на работа на фотоволтаици и на вятърни централи, чийто ток НЕК е задължена да изкупува с 50%. Останалите количества извън неизкупените да се остойностяват по цена за излишък на балансиращия пазар, предлага още регулаторът. Само от това действие за година ще се намалят разходите на НЕК с 541 млн. лв. От предоговаряне с двата теца и от промените в закона за ВЕИ разходите на НЕК ще бъдат намалени за една година с над 1 млрд. лв., казват от ДКЕВР.

От фотоволтаичната асоциация реагираха, че с предложението си за 50% изкупуване на тока ДКЕВР абдикира от регулаторни функции. От асоциацията използват силни думи: “ДКЕВР доказва корпоративни зависимости и дискриминационно третиране на производителите. ДКЕВР служи на антиевропейски и проруски ядра в държавата с цел унищожаване на независимите чуждестранни и български инвеститори и експроприация на частния им капитал.” Обръщаме се към правоохранителните органи да започнат незабавно разследване на ДКЕВР за корупционни практики и зависимости”, пише в обръщението. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама