Спасили Оланд от експлозиите с екстрена евакуация, зад гърба му ехти "Марсилезата" (видео)
14.11.2015 / 14:45 0
Президентът на Франция Франсоа Оланд е бил на мача Франция-Германия в „Стад дьо Франс“, когато е избухнала първата експлозия в 21:20 часа в петък вечерта. Той е бил евакуиран веднага, а входовете и изходите на стадиона за били затворени. Вестник Le Figaro афишира новината, която както вече информира блиц, бе разпространена снощи и от елевизионният канал France 24Общо три експлозии избухнаха в непосредствена близост до стадиона. При атаката е загинал един човек. Тримата атентатори самоубийци също са мъртви.
След мача публиката беше свалена на терена и евакуирана. Видео, заснето от от зрител на излизане, показва как тълпата пее "Марсилезата" в коридора към изхода.
Повечето от запалянковците на стадион "Стад дьо Франс" са възприели взривовете на терористите като гърмежи на пиратки, свидетелства Саймън Купър, наблюдател на The Financial Times, който бил снощи на мача.
"Бях на мача Франция — Германия, когато чух първия взрив. Той не беше много силен и дойде някъде отвън. Повечето хора не му обърнаха никакво внимание и дори се развикаха одобрително. Дори след втория взрив тълпата остана в добро настроение, а ирата продължаваше. След взривовете хората продължаваха да следят за играта и викаха одобрително, когато французите вкараха гол.", разказва журналистът, цитиран от РИА Новости.
Той обаче включил лаптопа си и започнал потресен да чете ужасяващите новини за терористичните атаки в центъра на Париж. Купър, който живее недалеч от залата "Батаклан", където загинаха около 110 души, отбелязва, че не знае какво да прави по-нататък, щом тук е станало "като зона на военни действия".
"Вие живеете в Париж, за да излизате и да се срещате с приятели в такива места като "Батаклан", да беседвате с образовани хора, да посещавате футболни мачове или Лувъра, около който снощи също имаше стрелба. Същността на Париж - това са обществените места: кафенета, културни учреждения, средища на изкуството, площадите. И когато всички обществени места стават опасни, а властите на Париж предупреждават хората да не излизат от домовети си освен в случай на крайна необходимост, тогава този град се разрушава", отбелязва коментаторът на FT.
Според Купър трагедията в Париж не е "битка между цивилизации", а борба на "две хиляди джихадисти с велик град". Но както е известно дори няколко въоръжени терористи могат да направят едно място непригодно за живот. Затова, опасява се той "чувството на страха и опасността може да станат нова норма в Париж".
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!