Спасителите на плажа: Формулата „вечеря-дискотека-море“ е фатална!
Веселин Златков
Няма ефективен начин, по който да се предотвратят нощното къпане в морето на подпийнали посетители на плажните заведения. Това констатират специалистите по водно спасяване към БЧК – Варна. Според тях начин да се спре това опасно поведение не е измислен нито у нас, нито по плажовете в цял свят. „Няма как да се постави надпис пред една плажна дискотека, че къпането в морето е забранено. Надеждата ни е общественото съзнание да нарасне и обществото само да започне да се предпазва“, коментира председателят на Сдружението на специалистите по водно спасяване Вили Цеков.
Нощните плажни приключения по сценария „вечеря-дискотека-море“ вземат много повече жертви в чужбина, отколкото у нас. Когато обаче работното време на спасителите свърши и те си тръгнат от постовете, няма кой да следи за състоянието на плувците. Ако няма и подготвени плувци, които доброволно да се спуснат да помагат, на практика няма кой да извади неразумните, които влизат в морето или в басейна „да се охладят“ от вечерните забавления по брега.
Крачка в запълването на тази празнина е обучението, което специалистите от БЧК – Варна са провели със служители на три направления в МВР – полицаи, пожарникари и гранични полицаи. Получената квалификация не ги задължава да спасяват давещи се, но им дава необходимите знания за това какво е нужно да направят в такава ситуация, както и увереност, че могат да се справят, коментират водните спасители.
За да се постигне по-голяма сигурност по плажовете и в басейните, във Водноспасителната служба към БЧК разчитат изключително на превенцията, която е най-евтиния и най-добрия начин да се предотвратят инциденти, особено ако плувците започнат да усвояват правилата още от деца. За съжаление, тя не може да стане достатъчно масова без подкрепата на държавата. Макар че отделни учебни заведения се обръщат към спасителите и ги канят за провеждане на лекции и занятия, засега система за обучение на учениците няма. Финансирането на издаването и разпространението на брошури, както за деца, така и за възрастни също е за сметка на бюджета на БЧК.