Отровна бомба цъка в Ловеч! Има опасност за хората

08.12.2014 / 15:11 0

Огромни количества химически препарати за растителна защита, останали от соцвреме, пръскат зловоние в полуразрушени складове в Ловешка област. Специалисти твърдят, че залежаващите химикали на територията са най-много в страната. Съществува реална опасност от отравяне на хора и животни, тъй като активните вещества хем са под открито небе, хем никой не спира достъпа до тях, пише "24 часа". 

Всеки злонамерен може да си вземе и да ги разпръсне във водоеми и по пасища, алармират загрижени граждани. “Писал съм предупредителни писма до всевъзможни инстанции. До момента резултат няма”, казва Васил Вълов, кмет на Карлуково. Според него в сградата на бившия стопански двор има варели, съдържащи 50 т препарати. Металът на съдовете вече е корозирал, отровите проникват в почвата. И тъй като районът е карстов, след дъжд всичко просмукано се отцежда в река Искър - а оттам в Дунав.

В помещението с варелите не може да се стои повече от 5 минути, обясняват разтревожени карлуковчани. Задушаващият мирис се усещал отдалече, а в близост причинявал прилошаване и световъртеж, потвърждава думите им Вълов. През последните години жителите на селото няколко пъти са правили живи вериги, протестирайки срещу безхаберието и лекотата, с които са подложени на риск здравето и животът им. Искат химикалите да бъдат премахнати - отговорна институция да се заеме с извозването и унищожаването им.

Кметът греши за количеството на отровите в Карлуково, но за всичко останало е прав. Той вече е вдигнал ръце, мислейки, че проблемът е нерешем. Иска обаче да знае защо.

Според справка за състоянието на складовете в Ловешко, изготвена по разпореждане на досегашния областен управител Милко Недялков, в селото има не 50, а 63 т прахообразни и 3,4 т течни препарати. И макар че има ограда, то входната врата към помещението с прахообразните вещества е корозирала и с дупки.

Репортерско проучване показва, че на цялата област складовете са 38 - 21 от тях са в Ловешка община. В тях залежават над 197 т прахообразни и близо 36 т течни отровни вещества. Инспекцията бе извършена с цел да се разбере чия собственост са складовете, за да може да се участва в Швейцарска програма за унищожаване на опасните препарати, обяснява Милко Недялков.

Само че собствеността на 21 от имотите е неизяснена, а значи и отговорността за намиращото се в тях няма адрес. Чии са изоставените отрови? Отговор на този въпрос се търси от началото на 90-те години, когато ТКЗС-тата престават да съществуват, а имуществото им преминава в ликвидационите съвети. Те пък биват наследени от кооперациите, които в повечето села отдавна са история.

Община Ловеч не може да установи собствеността на всички сгради, в които има препарати за растителна защита поради липса на достатъчно информация и документи и невъзможността да ги издири от бившите ликвидационни съвети и сега действащи кооперации.

Повечето сгради се намират на територията на бившите стопански дворове, собственост на ликвидираните ТКЗС-та, е становището на община Ловеч. Кметът Минчо Казанджиев заяви, че не бяга от отговорност и е назначил комисия за изясняване на ситуацията. Препъникамък се оказвало това, че част от кооперациите са в ликвидация. Ако те предоставели собствеността си на общината, щяло да се търси по-бързо решение на проблема.

“Тъй като за унищожаване на препаратите са необходими много средства, и държавата трябва да се ангажира”, убеден е той. Освен това прокуратурата вече се била заела с тази тема. И докато тече процедурата по издирване на документи и собственици, специално изградените помещения за съхранение на торове и препарати са без охрана. Необезпокоявани от никого, хората разкъсвали книжните торби и разграбвали каквото могат за ползване в личните си стопанства. На някои места сградите са напълно разрушени.

Предвидливи извозвали тухли и керемиди, за да строят къщи и стопански помещения. Никой не ги спирал и те не се замисляли, че материалите са просмукани от отровни изпарения. Другаде, където бившите стопански дворове са закупени от физически лица или фирми, бързо решили проблема, като заровили опасните препарати на тайни места.

После твърдели, че просто не ги е имало. Единственото предприятие, осигурявало някога препарати за растителна защита, е Агрохимическо обслужване (АХО) - държавна структура към Министерството на земеделието, която вече не съществува. Пръсканията с въздушна или наземна техника се извършвали планирано. Преди да спре дейността си АХО, била направена пълна инвентаризация на складовете по места.

Събрали залежалите торове и препарати в по-големи складове, твърди дългогодишната служителка Кунка Петкова. Такъв централизиран склад е този в Карлуково, на който собственик е община Луковит. Взети били проби за анализ на годността им. “И всичко спря дотам”, казва жената. Специалисти обясняват, че отровите се делят на 3 групи. В първа са най-опасните фунгициди и инсектициди.

След третиране с някои хербициди пък карантинният период за хора и животни траел 28 дни. Част от препаратите били закупени за ползване от родни фирми. А бизнесмени от Германия иззели големи количества, препакетирали ги и ги продавали като нови, разкрива Петкова.

На няколко места покривът на склад в близкото до Ловеч с. Радювене е пропаднал, стените са пред срутване, сградата неумолимо се руши. Остър мирис се носи покрай жалката съборетина. През дупки, които някога са били прозорци, се разкрива стряскаща картина - подът е побелял от съдържанието на разкъсани хартиени чували.

Бивш председател на вече несъществуващата кооперация в селото изказва предположение, че това може да е хептахлор и аминова сол - изключително опасни отрови. Според справка почти под открито небе са оставени тон препарати.

“Не е вярно, че непродадените складове са ничии. Техен собственик са общините. В няколко закона е разписано как трябва да се стопанисва общинска собственост”, категоричен е Радослав Илиевски, шеф на РИОСВ-Плевен.

От инспекцията били извършвани регулярни проверки, издадени били предписания. “Дотук бяхме с добрия тон - след Нова година ще има строги санкции”, зарича се Илиевски. Защото според него екобомбите в изоставените складове вече не просто цъкали, а били активирани. /"ПЕТЕЛ"

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама