Ексклузивно! Българска апаратура излетя на Марс
Илюстрация: Уикипедия
Съвместната руско-европейска марсианска сонда - "ЕкзоМарс 2016", бе изстреляна от космодрума Байконур. Орбиталната станция TGO ще изучава нивата на метан в атмосферата на планетата и ще има апаратура, чувствителна към наличието на определени молекули на повърхността на Марс, сред които и тази на водата - H2O.
Мисията "ЕкзоМарс 2016" е първата, която ще търси следи от живот на Червената планета. Досегашните марсиански апарати търсеха предимно вода. Нито една мисия не е изпращана със задача да търси следи от биологична активност, съобщават световните информационни агенции, цитирани от БТА.
България участва в "ЕкзоМарс 2016" със създадената в ИКИТ-БАН дозиметрична апаратура “Люлин-МО”, съобщиха от академията, цитирани от БГНЕС. Задачата на българския уред е да измерва космическата радиация по време на полета от Земята до Марс.
Разработката на “Люлин-МО” е финансирана по договор на Института за космически изследвания и технологии към БАН с Института за космически изследвания към Руската академия на науките (РАН).
По-късно БАН ще представи подробно проекта си, като в пресконференцията ще вземат участие проф. д.т.н. инж. Петър Гецов - директор на ИКИТ, проф. Йорданка Семкова и проф. Цветан Дачев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!