Страхотно! Григор Димитров на 1/4-финал в Мелбърн и дебют в Топ 20

20.01.2014 / 06:45 1

Григор Димитров няма спирачки! Четвърти мач на Australian Open, четвърта победа, този път с 6-3 3-6 6-2 6-4 над Роберто Баутиста Агут и място на четвъртфиналите, където очаква Рафаел Надал или Кеи Нишикори.

Добрите новини в никакъв случай не спират дотук - днешният успех на Гришо му донесе и чек за $270,000 и 340 точки за ранглистата, които го изкачват до рекордното в кариерата му №19 в света. По този начин първата ни ракета постигна поредната си поставена цел, а сега следва дебют в Топ 10, който по всичко изглежда не е никак далеч, ако Димитров продължава с подобни игри.

Днешният двубой започна великолепно за Григор, който след отлична защита и стабилност в разиграванията от дъното на корта предизвика няколко грешки на испанеца и поведе с ранен пробив и 3-1 гейма. Веднага след това отрази и брейкбол, а в следващите си няколко подавания бе почти безпогрешен и след половин час игра вече водеше със сет аванс.

Във втория сет се случиха две промени, които преобърнаха развоя на мача - настъпи спад в играта на Гришо, най-силно изразен в зачестилите грешки, спад на ефективността на първия сервис и многото неточности от ретур, а в същото време испанецът повиши нивото си на игра в на практика всеки компонент. Резултатът бе пробив още на старта на сета, последвано от добро представяне на Баутиста Агут в следващите му няколко сервис гейма и равенство в сетовете.

За щастие Григор бързо се завърна към силното представяне от началото на мача и усилията му не останаха невъзнаградени - ранен пробив при 1-1 гейма, последван от още един, когато испанецът сервираше за оставане в третата част и сет, спечелен за експресните 25 минути и завършил с красив лоб в отговор на къса топка. Сет, в който Димитров блесна с 11 уинъра срещу само 2 непредизвикани грешки и в който първата ни ракета показа желание за борба във всяко разиграване, твърдо решен да преследва победата с всички сили.

Два трудни сервис гейма за Григор белязаха началото на четвъртата част - в първия  отрази брейкбол, а във втория от 40-0 се стигна до дюс, но все пак и двата бяха спечелени от 22-годишния българин. При резултат 4-4 историята се повтори, но и този път Гришо измъкна гейма си, след като изоставаше с 0-30, а веднага след това нанесе своя удар. Испанецът, сервирайки за оставане в мача, бе подложен под сериозно напрежение от Григор, който бе просто блестящ в защита и в същото време атакуваше при първа възможност, а това доведе до мачбол. Последва грешка на Баутиста Агут и победата бе факт!