Световна компания обяви във Варна: Ще дълбаем дъното на Черно море на 6 км дълбочина за нефт и газ!

11.11.2015 / 13:17 4

Веселин Златков

Морски сонди ще търся нефт и газ от февруари до май следващата година в близост до българския бряг на Черно море. Проучванията са уникални за нашия регион. Сондите ще се спуснат от специален кораб от повърхността на морето до дъното на 2000 м дълбочина. След това те ще го пробият и ще продължат да дълбаят двойно повече – през още 4 км скала, за да достигнат до ценните суровини. Дали обаче там ще има нефт и газ, които да могат да бъдат добивани? Сигурен отговор на този въпрос няма.


Това обясни пред медиите във Варна Кзавие Фожрас, управител на „Тотал Е&П България“, дъщерно дружество на базираната в Париж световна компания „Тотал“. Плановете за търсенето на горива в морето бяха споделени на важен етап, след като компанията вече е осигурила необходимия й сондажен кораб. Мястото, на което той ще оперира, е т.нар. Блок „Хан Аспарух“, който е част от изключителната икономическа зона на България в Черно море и е част от западната му дълбоководна зона. Площта на блока е над 14 кв. км.

За сериозните намерения на „Тотал“ за откриването, а в перспектива и за добива на нефт и газ от българската част на Черно море, говорят разходите, които е готова да плати компанията. Сондажите, които ще продължат от 5 до 7 месеца, ще й струват между 700 хил. и 1 млн. евро на ден. При това гаранция, че от изследванията ще има пряка полза, няма, обясни Кзавие Фожрас. „Такъв е характера на нашия бизнес“, коментира той във Варна.

Излишно е да се коментира, че България ще има полза от успеха на сондажите. Откриването на находище в тази част на Черно море ще намали сериозно зависимостта от доставките от чужбина и рисковете, които ги съпътстват.

Предварително е извършено и нещо много важно, което вече е от полза на българските океанолози. Компанията е изработила пълна 3D карта на морското дъно, която могат да бъде използвана и от нашите учени.

В изследванията, освен сондажния кораб, ще участват и още спомагателни плавателни съдове, а също и вертолети. Една от функцията на помощните кораби е да извозват на брега извадения от дъното материал при сондажите. Той ще бъда оползотворен като инертен материал за производството на бетон. Самите сондажи в дъното пък ще бъдат запечатани след края на изследванията, независимо дали резултата е положителен или отрицателен. Дори и в Блок „Хан Аспарух“ да бъдат намерени нефт и газ, за да стигнат те то продажба, ще са необходими поне 10 години, обясниха от „Тотал“.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
11
0
plabov1080 (преди 8 години)
Рейтинг: 48779 | Одобрение: 3989
И да има и да няма газ и нефт, българите пак ще сме от страната на булката...
plabov

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама