ТЕЦ "Варна" може да заработи при газова криза

16.10.2014 / 17:55 0

България не успя да завърши нито една от планираните газови връзки със съседните страни

© CHINA DAILY

България ще бъде една от най-засегнатите страни в ЕС при евентуално спиране на газовите доставки през зимата заедно с Естония, Хърватия, Гърция, Унгария и Румъния, пише Капитал. Това показва стрес тест анализ на ЕК за готовността на страните при потенциална газова криза в близките 6 месеца заради задълбочаващата се криза в руско-украинските отношения по отношение на природния газ.

Седем препоръки към България

На основа на направения анализ ЕК отправя седем препоръки за страната ни за това как да се справи при евентуално спиране на доставките природен газ. Една от препоръките предвижда да бъде дадено разрешение на ТЕЦ "Варна" да поддържа мощностите си в готовност за експлоатация през зимния период, въпреки че заради екоизискванията централата трябваше да спре да работи до края на годината. Останалите препоръки са за създаване на независим пазар за електроенергия и природен газ, на който да може да се търгува за ден напред. ЕК препоръчва още на страната ни най-късно до края на годината да подпише меморандум за сътрудничество с Гърция, предвиждащ възможност за обмен на ток и газ в извънредни ситуации. Подобна обмяна на електричество срещу газ се препоръчва и с Турция, като комисията посочва да се проучат техническите възможности за това. България трябва да вземе и всички необходими мерки, за да може интерконекторната връзка с Румъния да бъде завършена в следващите месеци. Тя трябваше да бъде пусната в експлоатация още през миналата година, но заради технически проблеми това не се случи. Не на последно място комисията посочва да не се пренебрегва изграждането на газова връзка между България и съседна Македония. България трябва да помисли и за изготвянето на план за доставка на алтернативно гориво за индустрията. Този план трябва да бъде изготвен колкото е възможно по-скоро и да бъде подсигурен законодателно, финансово и регулаторно.

Без газови връзки

Експертите на Брюксел са отчели, че сега страната ни е в по-добро положение в сравнение с кризата през 2009 г., когато газовите доставки бяха спрени за месец. Оттогава досега обаче страната ни не е финализирала нито една от планираните газови връзки със съседни страни. Забавянето там реално е между 3 и 5 години. Така, ако тази зима доставките все пак спрат и съседните страни нямат възможност да помогнат чрез доставки на втечнен газ, България ще се окаже с недостиг от 80% от необходимия газ, пише в доклада.
Енергийният еврокомисар Гюнтер Йотингер все пак посочи, че не очаква драматично спиране на доставките за шест месеца, както предполага един от сценариите в доклада.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама