Цвети Пиронкова успя! Спечели първата си титла след победа над деветата в света

10.01.2014 / 12:21 2

Мечтата се превърна в реалност - Цветана Пиронкова спечели така жадуваната първа титла на WTA тура след победа с 6-4 6-4 над Анджелик Кербер във финалия двубой на турнира в Сидни.

След тежкия изминал сезон и многото трудни моменти, Цвети се завърна на корта буквално преродена и през последните осем дни записа осем победи, а единственият ѝ загубен сет бе срещу Пеер в последния трети кръг на квалификациите. Пиронкова не просто спечели титлата, ами го направи и със стил - в последните си три мача реализира хеттрик от победи срещу тенисистки от Топ 10, закръгляйки сметката си на общо 11 в кариерата си и в крайна сметка не само, че за първи път в историята на този турнир квалификантка достигна до финал, ами го и спечели.

Благодарение на днешния си триумф Цветана Пиронкова се присъедини към сестри Малееви, които до този момент бяха единствените родни тенисистки, печелили WTA турнир и се превърна в първата българка с титла  от 2003 г. насам, когато това стори Маги Малеева. В цифрово изражение успехът на ѝ донесе $120,000 от наградния фонд и 495 точки за ранглистата, които ще я изкачат с цели 50 места напред - от №107 до около №57 в света. За сравнение през цялата 2013 г. Цветана спечели 611 точки срещу 495 на турнира в Сидни или над 80% от актива ѝ за целия изминал сезон.

Нека си припомним как се разви този паметен за Цвети и българския тенис двубой - финалът започна добре за Пиронкова, която задържа уврено подаването си, веднага след това имаше и брейкбол, но Кербер не само, че измъкна гейма си, ами веднага след това спечели и този на противничката си. Цветана моментално върна пробива, последваха още два гейма в нейна полза и поведе с 4-2, но германката отново се върна в сета и изравни за 4-4. Това стана след спечелено на нула подаване, сложило  край на серията от шест поредни гейма, в които имаше брейкболи и в четири от тях се стигна до пробив.

Напрежението се усещаше във въздуха, но в тези критични моменти Кербер бе буквално кълбо от нерви, докато Цвети успя да се концентрира и да насочи цялото си внимание в преследването на победата в сета, а при 5-4 на два пъти имаше брейкбол с цената на сетбол. Световната №9 ги отрази, но при третия си шанс Пиронкова атакува още от ретур, последва ефектен уинър и мощно "АЙДЕ", а след него и думите на съдията: "Гейм и първи сет Цветана Пиронкова".

В този първи сет, въпреки разликата от близо 100 места в ранглистата, Цвети бе тази, която показа по-красив тенис, направи три пъти повече уинъри, демонстрира по-добра психика във важните моменти и като цяло надигра световната №9. На старта на втората част се стигна до маратонски 13-минутен гейм, в който имаше 11 дюса и Пиронкова имаше цели 9 точки за пробив, но някак си Кербер намери начин да го измъкне. Въпреки това първата ни ракета запази концентрация и още в следващия сервис гейм на германката се стигна до брейкбол, този път Цветана го реализира и поведе с 3-1.

Битката и емоциите не стихваха - отговорът на Кербер бе три поредни гейма, включително и два пробива, но изоставайки 3-4 Пиронкова спечели подаването на германката, спечели си своето и при 5-4 деветата в света сервираше за оставане във финала. Подобно и на първия сет, и тук Цвети стигна до брейкбол, който бе с цената и на мачбол. Последва грешка на Кербер и първата титла вече бе факт!