Цвети не даде шанс на световната №14 и си осигури завръщане в Топ 50

10.02.2014 / 19:58 0

Цветана Пиронкова продължава с победите на силния турнир в Доха, а днес нейна жертва стана световната №14 Роберта Винчи, преклонила глава пред първата ни ракета след загуба с 3-6 3-6.

За Цвети това бе трета победа в Доха, но и втора срещу тенисистка, срещу която не само, че имаше отрицателен баланс в преките двубои, ами дори не бе печелила мач - 0-1 срещу Дюлгеру и 0-3 срещу Винчи. Във втори кръг на основната схема Пиронкова ще има възможност да направи хеттрик от реванши, а там нейна противничка ще бъде 19-годишната германка Аника Бек, спечелила с 6-2 6-2 единствената среща между двете.

Благодарение на достигането си до втори кръг в Доха Цвети вече си осигури чек за $12,900 от наградния фонд и 90 точки за WTA ранглистата, което ѝ гарантира завръщане в Топ 50 през следващата седмица. Цвети загуби тази си позиция в средата на миналата година, но със спечелените точки през тази седмица се изказва до №48 в ранглистата към днешна дата, а нова победа срещу Аника Бек би означавала и нов скок в класирането.

Двубоят между Пиронкова и Винчи противопостави две тенисистки, представящи се коренно различно през този сезон - резултатите на италианката са буквално трагични и все още няма победа на сингъл през 2014 г., докато Цвети прави страхотен сезон, вече има 13 победи от 15 мача, а освен това спечели първа WTA титла в кариерата си.

Още в самото начало на срещата си пролича разликата в увереността между двете - уверена игра на Пиронкова, дълбоки и плоски удари от дъното на корта, много добро движение по корта и стабилни сервиси и ретури, а всичко това доведе до спечелването на първите три гейма на двубоя. Винчи бе на другия полюс, макар че при 0-3 показа признаци на съживяване, връщайки пробива и намалявайки на 2-3, но точно тогава добра игра на Цвети доведе до нов брейкбол, италианката направи двойна грешка и първата ни ракета отново имаше пробив аванс.

Стигна се до 5-3 и ситуация, в която Пиронкова сервираше за сета, леки колебания в играта ѝ доведоха до брейкбол, но Цвети пое нещата в свои ръце и след два ефектни бекхенд уинъра си осигури сетбол. Последваха няколко дюса, но мощен ас даде на българката трети шанс за спечели откриващия сет и точно тогава Винчи допусна поредната си грешка.

Втората част премина през тоталното превъзходство на Цветана Пиронкова, която задържа едно много добро ниво и бе повече от стабилна във всеки компонент, а в същото време иначе намиращата се под №14 в ранглистата италианка играеше потресаващо зле, изпитваше огромни затруднения в намирането на очертанията на корта и на практика не можеше да окаже никаква съпротива на летящата по корта българка. Резултатът бе спечелването на първите четири гейма на сета и брейкбол за пети, но все пак Вични някак си измъкна подаването си.

Дойде ред на размяна на по един пробив, за да се стигне до ситуация, в която при 5-2 Пиронкова сервираше за успеха. Точно тогава ръката на Цвети трепна, последваха серия от грешки, включително и двойна на брейкбол, но още в следващия гейм се стигна до поредната точка за пробив, която донесе и мачбол на първата ни ракета. Последва поредната грешна на италианката и след 71 минути игра Пиронкова си осигури място във втори кръг, записвайки първа победа от общо четири срещи с Роберта Винчи.