Цяло село не плаща за питейна вода, ето как хората си отстояват позициите
Жители на гърменското село Ореше скочиха срещу опитите на ВиК да им бъдат монтирани водомери и най-сетне да почнат да плащат за изразходваната вода. От 2000 г. с решение на общинския съвет водопроводната мрежа е собственост на ВиК – Благоевград. Но дружеството така и не е влязло реално във владение, разказва standartnews.com. Жителите на Ореше са категорични, че сами са строили водопровода и сами го поддържат, а ВиК не е вложило средства за подобряването на водоснабдяването. Настояват водопроводната мрежа да стане отново общинска. Преди 2 месеца се наложи спешна среща с общинския кмет на Гърмен Минка Капитанова. Постигнато бе споразумение жителите на селото да внесат молба в общината и да искат от общинския съвет да вземе решение водопроводната мрежа там отново да стане общинска.
„Вдигнали сме ръце, никой не плаща, а ползват питейната вода и за поливане. Често оставят съседното село Крушево на сухо, тъй като врътват кранчето на водопровода", признаха служители на водното дружество. Преди време те започнали да монтират водомери на местните хора за сметка на ВиК, но последвал бунт. Всичко това трупа загуби на дружеството.
„Преди години направихме ново водохващане над Ореше, за да осигурим по-висок дебит на водата. Парадоксалното е, че тези, които не плащат, харчат огромни количества вода, а тези в съседното село Крушево, които си плащат, са на режим и понякога страдат от безводие", твърдят от ВиК.
„Вода газим, жадни ходим. Не може да сме зависими от настроението на другоселците от Ореше. Водопроводът първо минава от там и те спират водата, когато си поискат. А при нас е кошмар с този режим. Ние не можем да се измием, а те поливат градини и ниви с питейна вода, за която не плащат нищо. Това не е нормално. Докога ще цари това разделение и беззаконие в нашата община. Не може едни да плащат, а други да крадат вода", коментират хората от Крушево. Те са категорични, че трябва воля от страна на управниците, за да се реши този проблем и да се спазват законите.
Снимка: commons.wikimedia.org