Така се прави: Варненец почита Капитан Петко Войвода с празненство в блока си
Виолета Николаева, Фото Румен Сарандев
Специален кът на Капитан Петко Войвода е спретнал в блока си варненецът Иван Воденичаров. Утре, 23 декември, малко след 11 часа той ще събере на мястото целия квартал и всички граждани, които се чувстват съпричастни към делото на великия българин. Това ще стане точно 10 години след откриването на олтарния кът и 170 години след рождението на героя. „Очаквам поне 60-70 човека“, обяснява инициаторът на честването.
При откриването преди 10 години Иван Воденичаров се снимал с внучката си Ани.
Блокът тип кооперация се намира на улица „Капитан Петко Войвода“ 17 във Варна. През 2004-та семейството на Воденичаров се нанася в жилището. На Иван веднага му хрумва идеята да напомни на живущите, че се намират почти до истинския дом на воеводата – на около 100 метра от блока му. Приканва и „Тракийското дружество“ към каузата. За това поставя специален кът във фоайето на входа. Така още с влизането всеки посетител в сградата вижда портрет на Капитан Петко и негово послание към всички българи. Там е поставено още българското знаме и няколко рози. Те са послание към всички, които искат да последват примера и да почетат с цвете националния защитник.
Истинският дом на воеводата е на стотина метра от мемориала.
Воденичаров е работил през живота си като медицински фелдшер, но всъщност цял живот пее в най-големите градски хорови състави. Обиколил е света с колективите на хор „Морски звуци“, пее в „Камчийска лилия“ и мъжкия хор към катедралния храм „Свето Успение Богородично“. Има две дъщери и трима внуци. Не че има родова връзка с някоя историческа личност, но много държи на историята. За това обича и да я припомня на съгражданите си. Дори се е снимал с внучката си при откриването на мемориала преди десетилетие. Днес малката Ани от снимката е ученичка. Изучава изобразителни изкуства в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.
Кой е Капитан Петко Войвода
Петко Кирков (Каракирков, Киряков) Калоянов, по-известен като Капитан Петко войвода, е български хайдушки войвода и революционер, посветил живота си на освобождението на беломорските българи и обединението им с България, защитник на Родопите, борил се за свободата на потиснатите в Османска Турция, казват за него хрониките.
Героят има над 22 паметника в България – Крумовград, Ивайловград (с. Плевун ), Чепеларе, Варна, на Бунарджика в Пловдив, Стара Загора (в парк Тракия), Асеновград, в Морската градина в Бургас и други. В десетки български градове и села има улици, носещи името на героя, в Свиленград един от големите квартали се казва Капитан Петко войвода.
На него са посветени много народни песни, научни изследвания и литературни творби. По сценарий на Николай Хайтов за него е създаден спечелилият изключителна популярност биографичен многосериен филм "Капитан Петко войвода" (1981), режисьор е Неделчо Чернев, а оператор — Димо Коларов с участието на актьора Васил Михайлов в главната роля.
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта