Таксата за обжалване на обществени поръчки ще зависи от цената им

17.06.2014 / 20:00 0

Таксата за обжалване на процедурите по обществени поръчки ще бъде обвързана с цената им. Целта е да спрат неоснователните обжалвания, които пречат за изпълнение на общинските проекти и усвояването на еврофондовете, коментира вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева по време на конференция за индустриалното строителство и инвестициите, съобщава 3e-news.

По нейни думи, тарифата за обжалване на публичните търгове ще бъде приета на заседанието на Министерски съвет другата седмица. Това обаче ще наложи и промяна в Закона за обществените поръчки.

Идеята е по-високите такси да ограничат неоснователните обжалвания на публични търгове, които бавят изпълнението на голяма част от общинските проекти по оперативни програми, допълва Бобева. Това пъкподлага на риск усвояването на средствата от еврофондовете за развитие на градовете и регионите, които са обвързани със строги срокове за изпълнение.

Стратегията за реиндустриализация на неработещите предприятия по всяка вероятност ще бъде обявена в четвъртък, коментира вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева, цитирана от БТА. Пред участниците в годишната конференция "Индустриално строителство и инвестиции" тя обясни, че се очертават добри бизнес условия за строителните фирми в индустрията.

"Дали ще продължи да я прави някой след нас, или не, не мога да отговоря. Но правителството, неправителствените организации и академичните среди сме убедени, че България има нужда от конкретни мерки за насърчаване на индустриализацията" каза вицепремиерът.

Един от десетте пакета мерки се отнася до ангажимента на държавата към индустриалната инфраструктура. Става дума за това 150 млн. лева в рамките на публичната инвестиционна програма на правителството да бъдат отделени за индустриална инфраструктура, като според Бобева, трябва да се наблегне най-много на пътната. Тя уточни, че се очаква парите да са за 350 километра рехабилитация и ново строителство.

Вторият инструмент по стратегията ще има за цел чрез своеобразна форма на публично-частно партньорство бизнесът да споделя с държавата разходите за изграждането на индустриална инфраструктура. Като пример за подобен проект вицепремиерът е посочила сегашния - с големите заводи в Девня, за ремонт на пътната инфраструктура. Под индустриална инфраструктура се разбира също и довеждащата - ВиК, електрозахранване.

В отговор на въпрос от участник във форума - представител на Асоциацията на собствениците на бизнес-сгради, вицепремиерът уточни, че в програмата за реиндустриализация не се предвиждат данъчни облекчения за частните инвеститори. Тя обаче добави, че в програмата има обща мярка, която предвижда за приоритетни проекти и депресивни региони да може да се предвидят подобни мерки.

 

econ.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама