Тази вечер започва най-модерният фестивал на Варна! RADAR ни води отвъд музиката
Второто издание на фестивала RADAR започва тази вечер във Варна. В неговата програма са включени произведения на български и световни изпълнители, които съчетават в една обща творба музика, съвременни технологии и иновации, видео, авангардни изобразителни и сценични похвати.
След прекрасните впечатления, които остави миналогодишният дебют на фестивала в ентусиазираната си публика от познавачи, RADAR разширява кръга на изкуствата, които намират място в отделните му части. А когато се сместват артистичните форми и посланията, неминуемо се раждат и интересни международни проекти.
Според арт директора на фестивала, известният български пианист, композитор и продуцент Димитър Бодуров, в новото издание на RADAR ще има както експериментални аудио-визуални инсталации, така и събития за почитателите на електронната музика и най-вече на стила IDM (Intelligent dance music).
„Радвам се, че тази година има повече български изпълнители, тъй като това е предизвикателство за тях. В Европа тази тенденция не е нова, има повече от 30-годишна история, докато в България, това е една нова територия“, обясни Бодуров.
Освен фестивалната програма, RADAR има специализирани работилници за деца, юноши и малко по-напреднали, където да се споделят идеи и умения в създаването на електронна музика. Към афиша се добавя и излъгването на три филма, като два от тях са свързани с най-новите артистични прояви на исландската музикална звезда Бьорк и са предоставени специално за RADAR 2015.
„Целта ни не е публиката да дойде, да седне, да се облегне и да изслуша един концерт. Искаме аудиторията да е по-скоро „на тръни“ и да очаква какво точно ще се случи. Добре е да оставите предразсъдъците си вкъщи, когато идвате на такъв концерт. Това е най-голямото предизвикателство. Не искаме да задоволяваме един вече изграден вкус, а да накараме публиката да бъдат с максимално отворени сетива и представи“, обясни Димитър Бодуров. Арт директора на фестивала RADAR е убеден, че именно размиването на границите между жанровете и изкуствата е бъдещето. Колкото до технологиите, дори класическата опера вече е доста напреднала в технологично отношение, обясни българският музикант, според който самите творци също трябва да надвият страха си, че могат да изгубят част от индивидуалността си заради съвременните изразни средства.
Програмата на фестивала можете да намерите тук