Тези 7 организма могат да живеят вечно. Вижте носителите на гена на безсмъртието

22.09.2015 / 19:11 1

Всички живи същества имат свой жизнен цикъл. Естествените природни закони са такива, че всеки организъм, който се е родил, се развива и накрая умира, съобщи u-news.com. Този известен биологически механизъм работи на Земята от милиони години. И от незапомнени времена хората се опитват да го променят, търсейки безсмъртие.За тази цел са организирани експедиции, търсен е „елексир на младостта”, но така или иначе никой не е подозирал, че притежаващите „ген на безсмъртието” същества живият заедно с хората, пише блиц.

Някои многоклетъчни организми са така устроени, че са потенциално безсмъртни. Те умират, но не от старост или болест, а от външно въздействие или глобална промяна на околната им среда. Например изригване на вулкан или среща с хищник. Тези 7 създания, известни на науката не усещат хода на времето и при добро стечение на обстоятелства могат да просъществуват неограничено дълго време.

Най-старото дърво на планетата – Bristlecone




Дърветата от този вид са съществували на територията на днешна Турция още от времената на Троянската война. Има ги и в Америка. Така например едно от тях известно с името Мафусаил, намиращо се в Калифорния е на възраст от 4839 години.

Мидата Мин



Този морски организъм се среща край бреговете на Исландия и учени са установили през 2006 година възраст на изхвърлени на брега от морските вълни екземпляри на 1499 години. Вече е известно, че при благоприятни условия, миди от вида Arctica islandica могат да живеят хиляди години, вероятно има и такива на още по-преклонна възраст на дъното на Атлантическия океан.

Корали



Във водите на Тихия океан учени са открили корали, които могат да живеят 4000 години и повече. Те се срещат около Хавайските острови, на дълбочина от 300 до 500 метра. Официално са признати за най-дълго живеещите морски организми.

Хидра



Това са род сложни двупластни сладководни животни от клас Хидровидни. За тяхното безсмъртие в сравнение с човешкия живот се заговори още през 19-и век, но доказателство за това се появи едва в края на 20-и век. Експеримент доказа тяхната висока регенарационна способност, която ги прави изключително дълго живеещи. За кратко време те могат да възстановят свои откъснати отделни части.

Медузи



Медузите от вида Turritopsis nutricula могат да управляват гените си. При опасност те променят стадия си на развитие и се връщат към първоначалното си състояние, от което започват отново да растат след преминаване на заплахата. Те използват този механизъм и достигайки зрялост се превръщат в полип, след което отново стават медузи. Смята се, че те могат да загинат само при среща с хищник.

Американски омар



Този вид притежава самовъзстановяваща се ДНК. Особен фермент не им позволява да стареят. Учени са открили екземпляр на 140 години, като в него няма никакви белези на стареене. За тях също се смята, че могат да загинат само ако бъдат изядени от хищници.

Клетки HeLa



Тези клетки притежават уникална способност- могат да се делят безкрайно. Те също притежават фермент, който не им позволява да стареят. За първи път са открити при операция на онкоболна американка през 1951 година. Днес учените ги използват за изучаване на раковите образования, СПИН и други болести по човека. 

Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама