Тези държави ще са с най-голямо население до 2050 г.
След като Америка доминираше 20-и век, нагласите бяха, че Азия ще е следващият регион, който ще бъде световен лидер по икономическо и културно влияние.
Африка обаче може да има какво да каже по въпроса преди края на това столетие.
Континентът ще регистрира три от десетте държави с най-многобройно население в света през 2050 г., според прогнозите на Бюрото по преброяване на населението във Вашингтон.
Най-голямата от тях ще е Нигерия и ще е с едва 1 милион души по-малко от САЩ. За първи път в челната световна десетка ще влязат Демократична република Конго и Етиопия на мястото на Русия и Мексико. Така Европа остава без нито една страна в списъка на десетте най-населени държави, пише Bloomberg.
Ето кои са 10-те страни, които ще са с най-многобройно население през 2050 г. (млн. души):
Ключът към нарастването на населението, естествено, ще са бебетата. Докато САЩ и другите развити страни се опитват да адаптират работната ръка към застаряващото заселение, африканските държави преживяват истински „бейби бум". Нигер, Южен Судан, Демократична република Конго, Сомалия и Чад имат най-високите нива на раждаемост в целия свят. Населението в тези страни се увеличава и заради спада в смъртността, дължащ се на подобреното здравеопазване.
В момента Китай е държавата с най-многобройно население в света, но до 2050 г. се очаква да бъде изпреварена от Индия.
Десетте държави с най-голямо население в момента (млн. души):
От няколко десетилетия Китай се фокусира върху намаляване на раждаемостта. Населението на Индия нараства със сравнително умерени темпове, но се очаква раждаемостта на Китай да бъде по-ниска. А това няма да й запази досегашното първото място на планетата по брой на населението.
money.bg