Топлина, издигаща се от дълбините на океана може да ускори топенето на ледовете
Учени са събрали нови доказателства, че предизвиквани от вятъра турболенции издигат топлина нагоре от дълбините на океана, пише BBC News, цитирана от Фокус. Топящите се ледове освобождават допълнителни количества вода, която бива изложена на въздействието на вятъра. Това би могло да доведе до затварянето на омагьосан кръг, ускоряващ топенето. Измервания показват, че количеството на издигащата се от дъното топлина е равностойно на топлината, идваща от есенното слънце.
Резултатите са предварителни, но учените от проекта “ArcticMix” са изумени от необработените данни. “Силата на топлината, идваща изпод повърхността е колкото силата на топлината на Слънцето”, казва научният ръководител на експедицията Дженифър Маккинън от Института по океанография Скрипс към Калифорнийския университет в Сан Диего. “Наистина дължината на дните тук намалява, така че слънчевата светлина не е много силна на тази географска ширина, но все пак това рядко се случва - бяхме поразени”, казва океанологът.
Източникът на тази топлина е слой от вода с по-висока температура, която е по-солена и съответно по-плътна, отколкото водата на повърхността. “В Арктическия океан, под повърхността му има топлинен резервоар, който е статичен, когато има големи количества лед”, обяснява д-р Маккинън.
Сега обаче намаляващата ледена покрива излага повече вода на въздействието на въздуха и учените се тревожат, че този слой може да се издигне нагоре. Точно това е установил екипът на д-р Маккинън. Изследователите са открили, че топлината се издига към повърхността от изненадващо силни спираловидни течения, които екипът е изследвал с помощта на устройство, изглеждащо като торпедо с грамофонна игла на върха. Когато попадне дори на съвсем слабо течение или водовъртеж, иглата се отклонява, точно като грамофонна игла, която се движи по запис върху плоча. Устройството дава възможност да се наблюдава не само триизмерната структура на водовъртежите, но и директно да се измери преноса на топлина.