Тръгнахме с важна победа срещу Азербайджан към Евро 2016

09.09.2014 / 20:58 0

Пътят на националния отбор по футбол на България към класиране на Евро 2016 във Франция започна с гостуването на Азербайджан в Баку от група "Н". Двата тима играят при резултат 1:2 след гол на Илиян Мицански в 14-ата минута и Дмитрий Назаров в 54-ата минута. Венцислав Христов с гол в 87-ата минута отново даде преднина националите ни. Двубоят започна с два пропуска на домакините. Първо Владислав Стоянов със страхотен рефлекс спаси вратата ни в 7-ата минута, след като Рушат Дадашов остана сам срещу него. Това се случи след сериозна грешка на Владимир Гаджев и отлична контраатака на домакините. В 13-ата минута Рафат Алиев с глава стреля на гредата от четири метра. Играчът с номер 11 бе оставен непокрит и за радост сбърка. При следващата атака Мицански откри. Нападателят на Карлсруе бе изведен майсторски от Георги Илиев и сам срещу Агаев отбеляза своя първи гол в официален мач за "трикольорите" и общо трети. До края на първото полувреме липсваха завършващите удари към двете врати, като един път домакините и два пъти българите имаха добри възможности. Георги Илиев стреля силно в 52-ата минута, но Агаев спаси. 100 секунди по-късно трибуните избухнаха след нелеп гол във вратата на България. Дмитрий Назаров стреля отблизо 30 метра, след като преодоля Владимир Гаджев и прати топката в мрежата. Стражът Стоянов бе хванат неподготвен, тъй като късно видя топката и след закъснялата си реакцията резултата стана 1:1. Още следващата атака Михаил Александров пропусна да вкара. Пенев смени Мицански с Андрей Гълъбинов, който в 59-ата минута направи невероятен пропуск. Гаджев проби отляво и с отлично центриране намери родната деветка, който от три метра пред голлинията стреля, но с отличен рефлекс Агаев спаси. Послев нов слаб удар на Илиев и удар на Гаджев с глава, но и двата далеч от целта. Гаджев отново стреля далеч от целта, а Тодор Неделев замени Илиев в 74-ата минута. Следващите минути играчите на Пенев изглеждаха видимо изморени, но демонстрираха желание за победа. Александров бе заменен от Венцислав Христов в 83-ата минута. Последваха две центрирания от статични положения на Тодор Неделев. При второто в 87-ата минута от корнер топката стигна на задната греда, където Христов с плонж вкара своя първи гол за тима. В даденото продължение Христов след подаване на Гълъбинов пропусна да вкара трети гол. Изненадващ е изборът на селекционера Любослав Пенев за партньор на капитана Николай Бодуров в центъра на отбраната - Апостол Попов. В последната повече от една година бранителят на ЦСКА играе на поста десен бек. Днес там се връща Станислав Манолев, а Илиян Мицански води атакака. "Трикольорите" ще направят поредния си опит да се класират на голям футболен форум. За последно нашият тим игра на Евро 2004 и вече десет години българският запалянко мечтае отново да гледа отбора сред най-големите. Този път надеждите са големи, а и шансовете за успех също. С новата схема на европейските първенства, която дава шанс и на третите отбори в групите да се класират на финалите, задачата на нашите момчета е далеч по-лесна от досега. Освен това под ръководството на Любослав Пенев отборът показа признаци на израстване и това е достатъчен повод за оптимизъм, поне преди началото на квалификациите. Въпреки всичко, пред "лъвовете" предстои доста работа преди да постигнат заветната цел. Групата ни никак не е лека и със съперници като Италия, Хърватия и Норвегия най-вероятно ще трябва да се борим именно за третата позиция в крайното класиране. В същото време обаче и аутсайдерите Азербайджан и Малта имат своите амбиции, а и вече на няколко пъти в последните години загатнаха, че са способни да объркат сметките на всеки, така че и срещу тях трябва много да се внимава. Именно заради това днес пред България стои трудната задача да запише задължителен успех в гостуването на Азербайджан. За да имаме реален шанс да се преборим за някое от челните места в групата, просто нямаме право на грешки в мачовете срещу този съперник и срещу Малта и трябва да вземем максимума от тях. Лошото е, че отборът бе сполетян от някои изненадващи проблеми в навечерието на мача. Може би най-важният ни играч в послединте години - Ивелин Попов, получи контузия и отпадна от групата. Един от потенциалните му заместници - Емил Гъргоров, също е с травма. От състава отпаднаха и още няколко ключови футболисти в лицето на Йордан Минев, Петър Занев, Николай Михайлов и трайно контузеният Иван Иванов. Европейски квалификации, група "Н" АЗЕРБАЙДЖАН - БЪЛГАРИЯ 1:2 0:1 Мицански (14) 1:1 Назаров (54) 1:2 Христов (87) АЗЕРБАЙДЖАН: Агаев, Караев, Гусейнов, Шукуров, Садигов, Абишов (73-Гулиев), Будак (89-Надиров), Назаров, Джавадов (46-Абдулаев), Дадашов, Алиев БЪЛГАРИЯ: Стоянов, Манолев, А. Попов, Бодуров, В. Минев, Дяков, Г. Илиев (74-Неделев), Гаджев, Г. Миланов, М. Александров (83-Венцислав Христов), Мицански (58-Гълъбинов) Жълти картони: Абишов, Джавадов, Абдулаев, Гаджев Стадион: "Баксел Арена", Баку Съдия: Алон Йефет, Израел