Тревожно: Задава се пик на отнетите имоти

29.10.2013 / 10:59 1

Христо Николов, "Труд"

Банковата статистика напоследък показва, че броят и размерът на лошите кредити е спрял да нараства или поне не расте с предишните темпове. 

Но съдейки по статистиката на Камарата на частните съдебни изпълнители, броят на имотите, които се предлагат на търгове заради невърнати кредити, напоследък расте с плашещи темпове. Не че досега те не са се увеличавали непрекъснато, но през последните седмици и месеци темпът на това увеличение започва да става тревожен. 

В края на първото тримесечие на годината броят на предлаганите от частни съдебни изпълнители имоти беше 3663, като това число включва всякакви недвижимости в цялата страна - жилища, офиси, сгради, хотели, халета и т.н. В последните дни на октомври броят на имотите вече е 4822, т.е. увеличението само за две тримесечия е с 31%. 

Още по-стряскаща е статистиката за броя на имотите, предложени в столицата. От края на първото тримесечие на годината до вчера те са се увеличили с 46%. И за да е пълна картината, се оказва, че през октомври този пазар също се развива с пълни обороти - за четирите седмици между 1 и 28 октомври броят на предложените имоти в страната е нараснал от 4543 на 4822, т.е. с 6,1%. 

Наскоро Георги Дичев от камарата обясни, че и продадените чрез търгове имоти се увеличават. За първото полугодие на 2013-а частните съдебни изпълнители са изтъргували 4800 имота, докато за цялата минала година те са били 7780. За интереса към търговете той съди по това, че докато преди кризата на всеки търг са се явявали по 30-40 души, до преди година интерес са проявявали единици. Но от тази година съдебните изпълнители събират поне по десетина оферти за всеки имот, пуснат на търг.

Каква е причината

Според Георги Дичев причината за раздвижването на тази специфична част от имотния пазар е, че разгласата на търговете вече е доста по-добра отпреди. Обявите вече се публикуват на няколко места, включително и на сайтовете на всеки окръжен съд. Той смята и че хората с нагласа да купуват имот дълго са изчаквали, но мнозина от тях вече решават да не бавят повече покупката и първо се обръщат към този вторичен пазар заради по-ниските цени. 

Различно е мнението на шефа на “Кредит център” Тихомир Тошев. Той смята, че нарастването на предлаганите на търг имоти е стечение на обстоятелствата. “В началото на кризата банките и клиентите им търсеха варианти да излязат от ситуацията, в която кредитополучателите не могат повече да погасяват заемите си. Естествено е, че след като тези случаи се понатрупаха, на съдебните изпълнители им се отвори работа, защото пускането на търг е последният вариант банката да се удовлетвори. Надявам се пикът да е тази година и от 2014-а нататък броят на тези търгове да почне да намалява”, каза пред “Труд” Тошев. 

Той обърна внимание на още едно обстоятелство: в статистиката на камарата жилищата са само 1417, всичко останало са гаражи, етажи от къщи, вили, парцели, заведения и др. Т.е. все имоти, които собствениците им по-лесно могат да прежалят и да продадат, за да удовлетворят банката. Предлаганите на търг двустайни апартаменти, за които може да се предположи, че са единствени жилища, намаляват - от 676 в началото на октомври до 598 към вчерашна дата.

Какво има на пазара

Успоредно с нарастването на броя на имотите, предлагани на търг, се увеличават и онези с рекордни цени.

Преди няколко месеца например най-скъпата къща, продавана от съдебен изпълнител, бе в София и се предлагаше с първоначална цена от 4,5 млн. лв. Става въпрос за наскоро реновиран имот от 440 квадратни метра на столичната улица “Оборище”, чиято цена на квадратен метър бе 10 180 лева. Като имаме предвид, че това беше първото предлагане на публичен търг и цената би трябвало да е 75% от оценката, значи къщата е струвала 6 млн. лв.

Сега най-скъпият имот е къща във Варна, която се предлага с първоначална цена от 6,036 млн. лв. Площта  е само 294 квадратни метра, т.е. цената тръгва от над 20 000 лева на квадрат. 
Къщата е в центъра на морската столица и е ипотекирана в полза на четири физически лица срещу заем от 2,9 млн. евро. 

Най-скъпият едностаен апартамент също е във Варна. За имота от 72 квадратни метра началната цена е 108 000 лева, т.е. цената излиза 1500 лева на квадрат. 
Най-скъпото тристайно жилище е в София - първоначалната му цена на търга е 221 000 лева за 106 кв. м площ. 

Най-евтиното жилище е също в столицата: двустаен апартамент от 58 квадрата в квартал “Възраждане” с първоначална цена от 7500 лева.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама