Трима външни министри почетоха загиналите край Лим
снимка: Александър Шабов, "Борба", архив
Българската държава и българският народ никога няма да забравят подвига и саможертвата на нашите приятели, братя и съседи от Черна гора и Сърбия. Това заяви Кристиан Вигенин по време на възпоменателната церемония при Мемориала на жертвите от катастрофата при река Лим в Гостун.
Днешният ден ни връща отново към трагичната дата на 4 април 2004 г., когато автобус, пълен с български деца от град Свищов, завръщащи се от екскурзия, претърпя жестока катастрофа и падна в бурните води на река Лим. Реката отне живота на Александра, Антоана, Антония, Боряна, Валентин, Виктор, Глория, Женя, Лора, Светослава, Светослав и Юлиян. Нека е светла и вечна паметта на дванадесетте български ангела. С тези думи министърът на външните работи се обърна към близки и роднини на загиналите деца, спасители, граждани и официални лица, събрали се на възпоменателната церемония. В церемонията по инициатива на българската страна, с която беше отбелязана 10-годишнина от трагедията, участваха и министрите на външните работи на Сърбия и Черна гора – Иван Мъркич и Игор Лукшич.
Вигенин припомни имената на д-р Суад Нуманович, Тарзан Милошевич, Стеван Пурич, Есад Кощреба, Миле Вукович, Изедин Пушия, Желько Божович, Зухдия и Заим Ахметович, Сафет Нишич, Сафет Баличевац и много други, участвали с риск за живота си в спасителните операции и настаняването на оцелелите. Има моменти, в които думите не стигат, за да изразят чувствата. Затова искам от мое име и от името на български народ да кажа едно искрено "Благодаря!", заяви Кристиан Вигенин.
По думите му, искреното съчувствие, топлина и съпричастие, проявени от обикновените хора, е прераснало в дълбоко приятелство между народите на България, Сърбия и Черна гора. Неговите видими прояви са ежегодното поставяне на венци и цветя пред паметника в Биело поле "12-те рози" и паметника на загиналите във влаковата катастрофа през 2006 г., а също така и общото поклонение пред паметта на дванадесетте български деца на Мемориала "Ангели от Лим" в Гостун, каза още той. Според Вигенин в непоклатимата основа на това приятелство са залегнали универсални и непреходни ценности на солидарността, човечността и съпричастието. Той изрази увереността си, че именно тези ценности ще продължат да обединяват народите на трите държави и ще спомогнат за укрепването на тяхното приятелство, добросъседство и европейско бъдеще.
По-рано днес тримата външни министри положиха общ венец на паметника "12-те рози" на жертвите от автобусната катастрофа и на паметника на жертвите в железопътната катастрофа край Биоч в Биело поле, съобщиха от МВнР. Кристиан Вигенин, Иван Мъркич и Игор Лукшич се срещнаха с ръководството на Община Биело поле и кмета Александър Журич. Министрите на външните работи на България, Сърбия и Черна гора посетиха и Приеполе, където разговаряха с кмета Емир Хашимбегович. Кристиан Вигенин и Иван Мъркич посетиха Милешевския манастир, където разговаряха с владиката Филарет.
На 4 април 2004 година група от 34 ученици и 16 възрастни се прибират от екскурзия в Дубровник. Повечето от пътниците в автобуса са деца от училище "Николай Катранов" в Свищов. Към 22 часа българско време, на завой на планински път, шофьорът изгубва контрол над превозното средство. Автобусът се спуска около 15 метра по стръмен бряг и пада в коритото на река Лим при сръбското село Гостун, разположено между градовете Биело поле в Черна гора и Приполие в Сърбия. Рейсът потъва за броени минути в придошлата река Лим. Местни хора и цял футболен отбор от съседното градче Биело поле идват на помощ при ваденето на децата. Спасителните операции са затруднени от придошлата река Лим, дълбока 6 метра. 38 души са спасени. 12 български деца от Свищов загиват във водите на река Лим.
За виновен за трагедията бе признат единият от шофьорите – Илия Измирлиев. Първоначално съдът го осъди на седем години лишаване от свобода, след обжалване обаче присъдата му бе намалена на четири години. /БГНЕС