Убиват "митничарката на ВИС", за да подчинят каналите на Самоковеца
Блага Георгиева, "24 часа"
През пролетта на 2001 г. контраразузнавачи са прихванали един от телефоните на контрабандист №1 по това време Константин Димитров-Самоковеца.
За да е максимално конспиративен подземният бос, ползва турска сим-карта, купена на името на българския футболист Костадин Видолов. Спецполицаите работят по оперативната разработка “Сателити” повече от 2 години, пише "24 часа".
В определен момент те установяват, че в паметта на картата са записани телефоните на трима действащи служители от ГДБОП, шефа на отряда на баретите и личните мобилни номера на трима висши митничари, сред тях е и джиесемът на началника на митница “Горубляне” Шинка Манова.
От това разследване обаче не последва нищо лошо за Манова. Макар че всички в агенцията говорят, че Шинка е “личната митничарка на ВИС”, кариерата се развива нагоре и тя е повишена.
2 години по-късно, 10 октомври 2005 г., 9 ч сутринта. Шинка Манова, вече шеф на дирекция “Последващ контрол”, грабва чантата “Москино” от дивана в хола и излиза за последен път от дома си на тихата столична ул. “Деян Белишки”.
Въпреки че е трета по ранг в митницита, 45-годишната жена към този момент се разписва срещу по-малко от 800 лева месечна заплата и дори няма шофьорска книжка, но това изобщо не я тревожи.
С лека стъпка митническата шефка се насочва към луксозен джип “Тойота Лендкруизър”, където я очаква личният шофьор. Само преди ден Шинка, която всички в митниците наричат Мамето, се е върнала от Германия. Била е на гости на дъщеря си, която следва там.
Макар че от 15 години Манова е само държавен служител, тя пилее пари като заможна бизнесдама. Сама си назначава и плаща на лични шофьори, които я возят не само по срещи, но и при обикаляне и многочасови запои по кръчмите из София, спомнят си нейни колеги. Мамето се качва само в луксозни возила, последният джип е регистриран на името на 21-годишната дъщеря Симона.
Докато мисли за детето си в Германия, Шинка разсеяно се настанява на мястото до шофьора в джипа и 25-годишният Йордан Герговски подкарва автомобила. Само няколко метра по-напред той намалява, за да премине над “легнал полицай”. В този момент дебнещият край бабуната млад мъж с перука на главата изскача пред колата и почти от упор стреля срещу висшата митничарка и шофьора .
Шинка издъхва почти моментално, покосена е от 1 куршум в главата Шофьорът е уцелен на 2 места и умира малко по-късно в болницата.
Осем години след убийството на Манова разследващите случая са категорични, че висшата митничарка е екзекутирана, за да се овладеят от други хора контрабандните канали на ВИС, които бяха развити от Константин Димитров-Самоковеца.
“Шинка Манова беше изключително алчна. Това, че се беше намесила в тези канали, и отчисленията, които се даваха нагоре по йерархията чак до някои политически централи, коства живота й”, смятат офицери от МВР, които са разследвали убийството .
Докато експерти правят оглед на местопрестъплението, а цялата страна е разтресена от поредното показно убийство, този път на висш държавен служител, криминалисти отиват на оглед в офиса на Шинка.
Там сред папки с документи и докладни записки разследващите се натъкват на два черни кожени тефтера, прегледан е и внушителният списък от телефонни номера, които Манова има в GSM-а си.
Оказва, се че в контактите на митничарката няма случайни имена.
Номерата на депутати, политици, бивши министри, прокурори, полицаи и т.н. фигурирали в тефтерите и телефона на Мамето, помнят разследващи, участвали в огледа. В този списък присъствало и името на вече бившия зам.-председател на парламента и бивш член на ДПС Христо Бисеров, който в момента е разследван за пране на пари.
В последната година от управлението на правителството на Иван Костов Бисеров неофициално е посочван като човека в дясната партия, който отговаря за отчисленията от контрабандните канали към партийната централа, разказват бивши служители на контраразузнаването.
Професионалното развитие на Манова било по странен начин свързано с политическата кариера на Бисеров.
Завършилата германистика и международни икономически отношения жена започва работа в Агенция “Митници” в далечната 1990 година, когато постъпва като обикновен инспектор на аерогара София.
Две години по-късно Манова е преместена в митническо бюро “Горубляне”, където постепенно се издига до шеф на вноса и изгрява звездата в определени среди. През бюрото минават основно акцизни стоки - кафе, цигари, алкохол, горива. Това носи високи обороти и бързи печалби.
Някъде по това време обаче бивши митничари помнят и първата издънка на Шинка, свързана с внос на кафе. Заради грешката Мамето е преместена в митническото бюро в Зона Ц, където нямало никакава възможност за далавери. Нейни колеги твърдят, че тогава тя излязла в болнични.
Някъде от това време се смята, че Шинка създава първия контакт с ВИС, като първо става много близка с Димитър Димитров-Маймуняка, дясна ръка на създателя на ВИС Васил Илиев, а след убийството му остава верен и на брат му Георги.
На “активна” позиция в митниците Шинка е върната от Елка Владова, шеф на митниците при служебното правителство на Стефан Софиянски, през 1997 г. След това Манова става шеф на митническо бюро "Горубляне", където от 1997 до 2001 г. “потича” голямата контрабанда на Константин Димитров-Самоковеца, официалния контрабандист на ВИС-2.
През митницата ежедневно минават китайското, турското и дубайското карго, контрабандата на черната и бялата техника и всичко, за което Самоковеца е събирал пари от по-дребни играчи и раздавал като подкупи на митничарите.
През този период Константин Димитров е овладял всички контрабандни канали, като ползва чадъра на сини политици и на полицаи от сектор “Стокова контрабанда” в Националната служба за борба с организираната престъпност, спомнят си още контраразузнавачи. Тировете преминават през граничните митници и се обмитяват на вътрешното бюро в Горубляне и Самоков.
Още по онова време връзките на Манова с висаджии не са били тайна за никого. Документално контактите й с тях се доказват и от присъствието в управата на футболен клуб “Искър”, чийто президент беше Димитър Димитров. Докато Маймуняка ръководи силовите бригади на ВИС, в оперативните дела се трупат данни как Шинка поне 2 години ходи на почивка със силовака.
След като Димитров бе взривен във входа на блок през 2002 г., Мамето продължава контактите си със Самоковеца до разстрела му в Амстердам. По-късно комуникацията е с големия бос на групировката Георги Илиев, твърдят запознати.
На практика Шинка Манова е била частната митничарка на ВИС, категорични са дългогодишни антимафиоти, които са следили тези процеси. Тя е водела и живот, отиващ повече на мутра, отколкото на чиновничка. Возела се е в джипове и мерцедеси, въртяла е полузаконни сделки, уреждала е документи, обикаляла е кръчми до сутринта, водела е компании в провинцията за купони и ставала доста брутална в изразите си, когато злоупотреби с алкохола, припомнят си още стари митничари.
Бивши нейни колеги обаче споделят, че в цялата Агенция “Митници” нямало човек, който да има по-голям усет към далаверата от нея. Тя била ненадмината и в това как да намери начин да заобиколи закона. В края на управлението на СДС, през февруари 2001 г., Шинка Манова изненадващо е преместена от шефското място на ключовата горублянска митница и е пратена като експерт в дирекция “Митнически тарифи и процедури”.
Причината за разместванията са някои промени, които се случват по върховете на управляващата тогава коалиция ОДС и основно заради изключването на Христо Бисеров от СДС, твърдят запознати с тези процеси. По-същото време в МВР, прокуратура, а и някои политически среди Бисеров е сочен за един от политическите покровители на контрабандата.
За Шинка пък се говори, че е човекът, който се занимава с отчисленията на “по-висшите етажи” на властта. 3 години по-късно тогавашният директор на Агенция “Митници” Асен Асенов я прави началник на дирекция “Последващ контрол”. Именно заради тази длъжност в първите дни след убийството се проверяват версии, че е застреляна заради работата като последващ контрол.
Залавянето на контрабандно месо през митница Варна, изчезнали лекарства за милиони левове от складове под митнически контрол и контрабанда на 15 000 тона спирт през митница Бургас са трите основни линии от последните ревизии на Шинова, които са проверявани като евентуален мотив за убийство. От нито една от тях обаче не изскача следа или факт, който да води към показната екзекуция.
Както антимафиоти, така и нейни колеги смятат, че хипотезата “смъртоносна проверка” би била основателна само ако Мамето е разкрила някаква измама и се е опитала да изнудва фирмите нарушители.
Всъщност Шинка е влязла в полезрението на службите още в далечната 1994 г., когато тя все още работи в митницата на летище София. В следващите години са били засичани нейни контакти с хора, близки до Самоковеца, включително и съпругата му Ангелинка Димитрова, около вноса на турски и китайски стоки. През 1998 г. Мамето отново попада в полезрението на спецслужбите, но тогава отново не били събрани достатъчно данни за престъпна дейност, спомнят си бивши служители на НСС.
Въпреки различните неформални връзки с основните контрабандисти до смъртта си Шинка не е уволнявана от митниците, а напротив - тя расте в кариерата. Дори след смъртта на Самоковеца, анализатори смятат, че запазването на позициите на бившата ВИС в контрабандните канали се дължи именно на Манова.
Смъртната присъда на Мамето обаче е подписана дни след друго ключово убийство - екзекуцията на боса на ВИС Георги Илиев. Криминалисти са категорични, че дни след като на 25 август 2005 г. снайперист изстрелва смъртоносен куршум в главата на Главния в Слънчев бряг, конкурентите в контрабандния бизнес наемат стрелец да премахне най-силният коз на ВИС. По това време най-голяма мощ е набрал Иван Тодоров-Доктора, но не за дълго. Само 5 месеца по-късно и Доктора се пренася в отвъдното, а големите контрабандни канали са изцяло преподчинени, отговорниците са нови, но куфарчета с пари от тази дейност се носят и на стари адреси, твърдят наблюдатели.
Двама свидетели видели стрелеца, питат 30 банки за сметки на Мамето
Криминалисти са категорични, че извършителят е професионалист, той е следил дълго време жертвата си, знаел е, че тя е при дъщеря си в Германия, както и кога ще се върне. Килърът се е подготвил и да не бъде разпознат от случайни свидетели, като е сложил черна перука, променил е и силуета на тялото си, с напластени дрехи под якето.
Въпреки че веднага след убийството по описания е направен фоторобот на стрелеца, това не е помогнало на полицаите да се доближат до извършителя. Задънена улица се е оказала и проверката на сметки в чужди банки, които имала открити Шинка Манова. Въпреки че чрез международна съдебна поръчка разследващи питали над 30 банки в Германия за авоарите на Мамето, се оказало, че в тези сметки няма големи суми.
Делото за убийството на Манова е официално спряно на 12 март 2007 г., но ако изскочат нови следи, то може да бъде възобновено във всеки един момент, казват разследващи.