Учени наблюдават как черна дупка поглъща звезда
Снимка: Амадео Бахар
Всяка звезда, която се намира близо до черна дупка може да бъде разкъсана и погълната от невъобразимата гравитационна сила, пише CNET, цитиран от "Фокус". Обикновено астрономите наблюдават само резултатите от този процес. Улавянето на черна дупка в действие е рядкост.
Международен екип е извършил нови наблюдения на черна дупка „по време на обяд“. Събитието, описано в публикация в журнала Science, е забележително. Астрономите са видели не само унищожаването на звезда, но и изхвърлянето на пламък от материя от черната дупка със скорост, близка до скоростта на светлината. „Това са крайно редки явления,“ казва ръководителят на екипа Сьоерт ван Велцен от Университета „Джонс Хопкинс“ в САЩ. „За пръв път видяхме всичко – звездното унищожаване, последвано от изхвърляне на конична струя, като наблюдавахме разгръщането на процеса в продължение на няколко месеца.“
Звездата с размер, подобен на този на Слънцето, е била забелязана най-напред от изследователи от Университета на щата Охайо при отклоняването на траекторията й към гравитационното поле на черната дупка. Когато ван Велцен прочел за откритието, разбрал, че разполага със съвсем малко време, за да засече струята.
Той е координирал екип от 13 астрономи от САЩ, Нидерландия, Великобритания и Австралия, използвайки система от наземни телескопи, за да събере радио-, рентгенови и оптични данни. С помощта на информацията екипът е създал портрет на звездата.
Черните дупки се проучват трудно, тъй като всъщност не могат да се видят. Гравитационното притегляне е толкова силно, че дори светлината не може да избяга. Единственият начин да се изследват е чрез наблюдение и анализ на ефекта върху пространството около тях, включително на това, което поглъщат и излъчват.
Резултатът от поглъщането на цяла звезда е струя от материя и плазма, излизаща от полюсите на черната дупка. Все още не се знае как точно се образуват тези струи, но се предполага, че при падането си към черната дупка, материята се нагорещява и се изхвърля от силни магнитни полета по оста на въртене под формата на конична струя.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!