Учени създадоха диод с големината на молекула
Учени от Станфордския университет обявиха, че се създали електронен компонент с размери на молекула - само няколко нанометра, който провежда електричество в една посока, пише Gizmag, цитиран от агенция Фокус. Компонентът е изключително малък токоизправителен диод, който в бъдеще може да се интегрира в свръхбързи и невероятно компактни електронни устройства.
Миниатюрният компонент е създаден от два рядко срещани вида въглерод. Едният е фулерен С60 - най-зрелищният представител на въглерода, известен още като бъкибол, а другият е изключително здрава молекула с кристална структура, наподобяваща диаманд (диамандоид). Резултатът е материал с асиметрична проводимост на електрически ток. С това свойство той функционира като диод, който провежда електричество в едната посока и го блокира в другата.
Диамандоидът, използван в изследването, е произведен в една от лабораториите на Станфорд чрез изличане на молекулите от петрол, където те обичайно се намират. След това те са изпратени в германския университет “Юстус Либих”, където химици са свързали молекулите с бъкибол. Резултатът е върнат обратно на ръководения проф. Манохаран станфордски екип. По време на тестовете изследователите са установили, че при прилагане на електричество, потокът от електрони е 50 пъти по-силен в едната посока, отколкото в обратната.
Не за първи път се създава молекулярен токоизправителен диод, но този е първият, конструиран само от въглеродни и водородни атоми, за разлика от други, които са включвали метали като злато и платина. Простотата на конструкцията и на използваните елементи дава надежда, че учените ще могат да създадат и по-сложни компоненти, каквито са транзисторите.