Ученици от МГ-то във Варна изобретиха космическа прахосмукачка

27.03.2014 / 16:06 9

Снимка Антон Стоянов, "Труд"

Български ученици пребориха 700 екипа от връстници от цял свят, за да грабнат голямата награда на американската космическа агенция НАСА. Проектът им е за екоколония в Космоса. Децата са единадесетокласници от варненската Математическа гимназия “Д-р Петър Берон”, а наградата се нарича NASA Ames Space Settlement Design Contest и е много престижна, пише "Труд".

Експертите от журито били впечатлени от мултифункционалния проект “Грийн спейс” (зелен космос - бел.ред.) на единадесетокласниците Неделчо Ласков, Атанас Ковачев и Иван Попов. “Нарекохме го така по името на организацията “Грийнпийс”, защото целта ни беше да намерим най-оптималния начин да почистим космическия боклук”, обясниха призьорите. Върху идеята работили усилено две години, ръководени от преподавателката си по физика Силвия Захариева и д-р Веселка Радева от обсерваторията “Николай Коперник”, където са кръжочници.

И тримата се запалили по астрономията в първия гимназиален клас. “Започнахме “Грийн спейс” веднага след като спечелихме втора награда от конкурса на НАСА с проект за друга колония. Оформянето на концепцията беше най-трудно”, разказа Неделчо. Той и съотборниците му заложили на идеята да почистят околоземното пространство от опасни отломки от излезли от строя изкуствени спътници. После я разширили с разбиване на астероиди, доближаващи Земята, и накрая добавили и вариант за решаване на болния проблем с глобалното затопляне. Така “Грийн спейс” добил окончателния вид, който впечатли експертите от НАСА.

“Колонията е малка, за общо 16 000 работещи в нея хора и семействата им. Стремихме се да я оборудваме така, че нищо от нормалния живот да не им липсва освен животните, защото чрез тях има риск да се появят микроорганизми и зарази. По същата причина хората ще ядат синтезирано месо. Няма да им е лесно, но ще е интересно”, усмихва се Неделчо.

В най-големия от деветте пръстена на “Грийн спейс” момчетата са разположили жилищната част и местата за развлечение и спорт. Останалите пръстени са работни. В тях събраният космически боклук се преработва и оползотворява до последната прашинка. С парчетата от сателити ще се изработи щит за Земята, който ще прихваща опасните астероиди. От тях ще се извличат ценните и дефицитни на планетата ни метали като злато и платина. А в отделен сектор ще се произвеждат малки огледала. Изстреляни от колонията на точно определено място, те ще блокират 1% от светлината на Слънцето. Ефектът ще е трайно леко понижаване на средната температура на Земята.

“Просто е, но е ефективно. Досега екопроектите в тази сфера залагаха на просто изгаряне на космическия боклук. Ние намерихме начин да го рециклираме и да го употребим за полезни цели”, обясняват Атанас и Иван. Тримата не на шега смятат проекта си за осъществим в обозримо бъдеще, въпреки че не могат да изчислят точно колко милиарди долари би глътнал. “Ние можем да направим проектирането, но за да се случи наистина, е нужно консорциум от държави да обедини усилията си в полза на цялото човечество”, категорични са гимназистите.

И тримата планират да следват в чужбина. Иван и Неделчо искат да завършат инженерни науки, а Атанас - архитектура и дизайн. “Ученето навън ще ни осигури богат опит, а после ще приложим знанията си в България”, обещават талантите.

Така мисли и абитуриентът Калоян Кирилов, който ще учи аерокосмическо инженерство в Англия или Холандия. С още 10 свои съученици той спечели първото място в конкурса на НАСА в раздела за дванадесетокласници. И този екип е направил колония, но върху астероида “Дафне”. Три града с 240 000 жители ще могат пътуват с него до планетата в извънслънчевата система “Глиезе 667”, която е на 22 светлинни години от Земята. “Там условията са близки до нашите и може да има вода, която е първото условие за създаване на живот. Избрахме този астероид, понеже е въглероден и на него също има вода. Изчислихме, че пътят ще отнеме 221 години. На планетата ще слязат 80 000 заселници - потомци на потеглилите в началото”, разказа Калоян, зареял поглед в небето.

Всекидневието му е натоварено, но “на земята” намира време за волейбол, дори за дискотека. Готви се за матурите и единственото му притеснение е, че те ще са дни след церемонията по връчването на наградите в Лос Анджелис от 14 до 18 май. Отвъд Океана са поканени още 7 ученици от гимназията, спечелили почетна отборна награда в категорията “11 клас” за космическа колония “Аква де вита”, която да добива вода от кометите и да снабдява бъдещи бази върху планетите.

Звездният отбор от 21 призьори на Математическата гимназия засега няма идея откъде ще намери пари за пътуването до САЩ. “Миналата година, когато пак имахме наградени 15 деца, получихме голяма подкрепа. За броени дни тогава събрахме нужните средства. Общината даде 10 000 лв. Помогнаха Юлия Берберян и бившият ни възпитаник Чавдар Трифонов, който с един замах добави голяма част от липсващата сума. Идваха и безработни хора, пенсионери с по 10 лв. в ръцете и обясняваха, че трябва да се даде шанс на талантите в България. Да бъдеш оценен и подкрепен навреме е много мотивиращо. Децата се трогнаха и вижте резултата”, не крие вълнението си любимата на децата физичка Силвия Захариева.

След няколко дни тя и д-р Радева ще започнат кампания за набиране на средства за пътуване на групата до САЩ. За всеки член на делегацията ще са нужни по около 4000 лв., надяваме се и Министерството на образованието да ни помогне, обясни Захариева. А край нея бъдещите абитуриенти обсъждат тихо нещо. “Не са костюмите за бала. Те са незначителен проблем, който ще решаваме после. Говорим си за спорт и бъдещи проекти”, засмяно обясняват момчетата.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама