Унгария обяви извънредно положение заради бежанците (обзор)
Унгарската полиция задържа във вторник 60 имигранти за опит да влязат нелегално в страната през границата със Сърбия, като прерязаха оградата от бодлива тел, предаде АП. Страната обяви извънредно положение в две гранични области по силата на влязло вчера ново законодателство, предвиждащо драстични мерки за охрана на браздата, пише 24chasa.bg.
Арестите бяха извършени в деня, когато мерките влязоха в сила. Според тях влезлите нелегално в страната може да бъдат арестувани и съдени, а когато това е съпроводено и с повреда на граничната ограда,
те рискуват до
5 г. затвор
Всички нарушители ще имат криминално досие и ще им бъде отказван достъп до Шенген за 10 г.
Обявяването на извънредно положение открива пътя към разполагане на армията по границата. АП обаче твърди, че вече има тежковъоръжени военни с бронирани коли и кучета.
Унгарските гранични власти ще връщат имигрантите в Сърбия, ако те нямат шенгенска виза. На границата ще бъде създадена транзитна зона. Бежанците, които кандидатстват за убежище в тази зона, също ще бъдат връщани в Сърбия. Белград обаче обяви на свой ред, че няма да приеме обратно нито един имигрант, и обвини Будапеща, че гледа на южната си съседка като на концлагер.
Във вторник унгарско-сръбската граница бе напълно блокирана със затварянето и на последния път, използван от мигрантите - жп линията Суботица - Сегедин. Там бе поставен вагон с бодлива тел.
Унгария затвори и въздушното пространство над 20-километров участък по сръбската граница на височина до 1350 м. Целта на мярката е да гарантира безопасното използване на въздушното пространство от полицията, армията и службите за спешна помощ за справяне с мигрантската криза, съобщи Ройтерс. Затварянето, което остава в сила до ново нареждане, не засяга международните пътнически полети.
В нощта срещу вторник унгарската полиция блокира рекорден брой имигранти - 9380, опитали се незаконно да влязат през границата със Сърбия. Заради новите мерки част от тях обявиха гладна стачка. Те окупираха основната магистрала между Унгария и Сърбия и се заканиха, че
няма да приемат
вода и храна,
докато не им бъде даден достъп до унгарска територия.
Стана ясно също, че ако променят маршрута и започнат да минават през Хърватия, бежанците може да се натъкнат на минни полета. Те са останали от войната през 90-те години и не са обезвредени до днес. За контрола по границата Загреб е мобилизирал 6000 полицаи. Унгария замисля да удължи предпазната ограда на изток към Румъния, ако имигрантите започнат да заобикалят оттам.
Финландия също обяви засилени мерки за контрол. Франция пък поиска депортиране на незаконно влезлите в страната икономически имигранти.
Словашкият премиер Робърт Фицо призова за извънредна среща на върха на ЕС заради квотите, тъй като според него въпросът не може да се решава на министерско равнище. Той посочи, че страната му никога няма да приеме квотния принцип на разпределение.
Междувременно стана ясно, че още 22-ма бежанци са се удавили, а други около 200 са били спасени, след като корабче потъна в Егейско море. Инцидентът станал край турското крайбрежие недалеч от Бодрум на път за гръцкия остров Кос.
МВнР: Големи опашки на път към Германия и Австрия
Министерството на външните работи препоръчва на българските граждани да избягват пътуване с влак или кола през Унгария към Австрия, Словакия и Германия заради засиления контрол на граничните пунктове и големите опашки. При необходимост може да се използват обходни маршрути през Румъния и Словакия или през Сърбия и Словения.
На двата гранични пункта на границата с Унгария: Хайлигенкройц – Шопрон и Никелсдорф – Хагешхалом на международен път М5 има засилен граничен контрол, което води до дълги опашки. На шофьорите се напомня да пътуват с повишено внимание, тъй като по пътното платно често се движат пешеходци.
Големи опашки има и на австрийско-германската граница след Залцбург в посока Розенхайм - Мюнхен по аутобан А1, на граничен пункт Валсерберг. Извършват се проверки и на влаковете, като голяма част от тях изостават от разписанието си.