В Бюджет 2014 се акцентира върху образование и социална политика
Образованието, развитието на регионите и социалната политика са трите ключови приоритета на бюджета за следващата година. Това заяви финансовият министър Петър Чобанов на дебатите около бюджета за следващата година в парламента.
По думите му ще се акцентира върху рестартиране на икономиката и ускоряване на растежа. Според него това ще спомогне за устойчива финансова дисциплина, а за постигането на предвидима инвестиционна среда бил нужен ясен положителен сигнал към инвеститорите и повишаване конкурентоспособността на българските предприятия.
Чобанов посочи, че в образованието кабинетът залага на реформиране на професионалното обучение, развитие на педагогическите кадри и широко въвеждане на електронното обучение. Важен момент е и прякото обвързване на професионалните училища с бизнеса, подобряване работата на учителите.
По думите му се предвижда да започне програма за развитие на педагогическите кадри, като акцентът ще е върху младите учители, които ще бъдат стимулирани да работят в малки училища в по-отдалечени райони.
За развитие на регионите са осигурени около 500 млн. лв. Министърът обясни, че ще се стимулира активността на бюджетните разпоредители.
По думите му в случая водещи са взаимоотношенията с местната власт, чийто израз е подкрепа за секторните политики – образование, социални дейности – в които са включени общините, изграждане и развитие на регионалната инфраструктура и строителство на общински пътища.
Другият акцент в бюджета за следващата година е социалната политика и мерките за намаляване на бедността. Той обясни, че тази цел ще се реализира чрез конкретен социален пакет в подкрепа на децата, възрастните, хората в неравностойно положение, домакинствата и бизнеса. Министърът посочи и конкретни проблеми при управлението на кабинета "Борисов" по отношение на планирането и изпълнението на бюджетите през мандата на ГЕРБ.
"Не може да се твърди, че имаме фискална стабилност през 4-те години при политика, която пречеше на растежа, защото се задържаше ДДС, не се разплащаше с бизнеса", каза финансовият министър.
Според него не е фискална дисциплина намаляването на фискалния резерв с 4 млрд. лв. и увеличаване на дълга с толкова при изчерпване на буферите.
Чобанов посочи, че в бюджета за 2014 г. се очаква растежът на БВП да е 1,8%.
"Ясно и категорично извеждаме политики в подкрепа на растежа, политики, които дават основание да се очаква по-голямо вътрешно търсене", обясни той.
През 2014 г. се очакват приходите по консолидираната фискална програма да са 37, 9% от БВП. Разходите – 39% от БВП при ограничение от 40%. Предвижда се също контролирано увеличение на размера на дълга до 18 млрд. лв. Плановете са обаче той съществено да се понижи в началото на 2015 г. Минималното ниво на фискалния резерв през следващата година ще се запази 4,5 млрд.лв.
Министърът подчерта още, че заетост се създава само чрез работеща икономика, която ще бъде осигурена от бюджета за догодина.
Чобанов отрече бюджетът за догодина да се прави от разходи към приходи.
"Ако беше така, щяхме да правим като вас – да разхвърлим на всеки по малко да се чувства щастлив", каза министърът в отговор на критиките на Вежди Рашидов от ГЕРБ, че парите, които се отпускат за култура, са с 2 млн. лв. по-малко.
Финансовият министър бе категоричен, че правителството защитава статуквото в администрацията, която не трябва да се оптимизира.
Министърът на финансите коментира, че по време на дискусията са чути и няколко мита. Един от тях бил, че ГЕРБ са имали активна политика по заетостта, добави БТА.
"Как до го коментирам това, освен със загубата на 450 000 работни места", каза Чобанов.
Друг мит бил, че ГЕРБ са направили малко, но важни реформи. Може би се имат предвид 76 лобистки закона, приети от предишното Народно събрание, не знам дали са малки, но бяха важни, заяви министърът.
Според Чобанов следващият мит е, че цената на тока през 2014 г. ще се увеличи.