VIP Брадър като бяла роза - всеки казва, че не го гледа, но всички са пред телевизора
Здравейте, аз се казвам Капка Тодорова и гледам “ВИП Брадър”.
Да направиш такова признание, тия дни си е почти толкова смело, колкото да влезеш в къщата. И в двата случая удряш сериозно по репутацията си, градена мъчително с години.
“ВИП Брадър” се превърна в бялата роза на българския обществен живот. Също като едноименната песен. Всички твърдят, че не я слушат, ама на Нова година след Дунавското хоро си я пускат. Та и с “ВИП брадър” така. В повечето случаи се налага да го гледаш, “’щото жената го следи”, и ти няма как, гледаш заедно с нея.
Защо това риалити шоу, което в останалите държави, излъчващи този формат, отдавна е в девета глуха, у нас продължава да привлича толкова зрители пред малкия екран? Има най-различни опити да се анализира това явление, макар че всички те просто се опитват да придадат психологическа дълбочина на нещо съвсем тривиално –
хората просто
обичат да си врат
носа в чуждите
работи
“ВИП Брадър” им дава възможност да го правят официално.
Друга причина шоуто да привлича толкова хора пред екрана е и вероятността много да се разпознават в героите в него. Че на коя жена след раждането на детето не й е идвало нанагорно? На кой мъж не му е писвало съпругата му все да е недоволна? Колко семейства в България са непрекъснато на червено? Колко хора дължат пари и им дължат пари? Колко бълари имат проблем с алкохола? Колко хора са прескачали вече личните си граници и са предприемали съмнителни начинания, за да изкарат някой лев и да спасят семейния бюджет?
Героите във “ВИП брадър” този път надминаха очакванията дори на продуцентите си. Толкова силни истории на едно място, а тепърва най-интересните предстоят да се развият.
Най-ярката фабула засега е семейната драма на Жени Калканджиева и Тачо. Явно животът на Калканджиева не е само шампанско и модни дефилета. Да си била шестата по красота, поставя високи изисквания в страна като България, в която
женската хубост
се смята за
национална
добродетел
Съдбата на Жени донякъде е съдбата на повечето жени в България. Тя трябва хем да е красива, хем да е умна, хем да е успешна, хем да изкарва пари, хем да е майка, хем да е съпруга светица, хем да се грижи за семейството си, като през цялото време припка на токчета и е послушна, слаба и ранима. Последното, разбираемо, на Калканджиева не й се получава. Чувала съм от фризьорката си в София, че всичките от близо стотината й клиентки – обикновени софийски жени, издържат семействата си, а мъжете им са безработни. Оказва се, че дори и в т. нар. ВИП на България е така.
Тачо също е драматичен образ. Да си млад мъж в България в ;омента, ми се струва изключително непривлекателно. За да си популярен сред момичетата, трябва да имаш пари за почерпки и хубав автомобил. В повечето случаи обаче нямаш дори работа. За съжаление, в страната на “най-красивите жени в света” все повече момичета бъркат любовта с професията. И такива образи има в шоуто – цели два. Любовницата на Тачо Зорница и плеймейтката Кучкова. Те открито заявяват, че ласките и срещите с тях струват пари. Но това си е нормално в страната на Златките.
Всъщност извън домакинските драми в шоуто все още не са се случили най-интересните неща. А те са около премълчаваните истини.
Дали в една страна, в която целият живот отдавна се е пренесъл в телевизора и се диктува от телевизора, едно риалити шоу не е
точното място, в
което да се отворят
теми табу?
Като тази за бизнеса на Калканджиева. Колко се изкарва от една модна агенция? Колко печели един модел? Защо години наред бе приятелка на един от мафиотските босове у нас? Кой и защо я преби? Вярно ли е, че моделките проституират? Или пък изповедта на плеймейтката Кучкова. Защо едно нелошо момиче с висше образование предпочита да е приятелка на богати чичковци, вместо да работи? А защо не и историята на Ели Гигова – какво е да си една от принцесите на прехода? Най-любопитните и драматични истории са обаче тези на истинските звезди във формата. Камелия Тодорова и Йорданка Христова. Само те биха могли да оправдаят амбицията на шоуто да ни върне във времената на соца. Ще разкаже ли Камелия как избяга от България? Какво преживя в Германия? Как
целият партиен апарат
бе впрегнат да попречи
на кариерата на този иначе уникален глас? Вярно ли е, че е сътрудничила на ДС? Защо го е направила? Да разкаже повече за фамилията си – тя е наследница на една богата фамилия интелектуалци. Да чуем какво се е случило със семейството й след идването на власт на комунистите, за всичките унижения и загуби, които са претърпели. Или пък историята на нейния антипод – Данчето Христова, любимюка на партията, снаха на висш функционер, както тя сама твърди, приятелка на Фидел Кастро. И онова, което обединява и двете – съдбата да си човек на изкуството в България. Което в техния случай означава, че държавата ти е откраднала пенсията.
Ако те разкажат така искрено и емоционално личните си истории, както това сториха Жени и Тачо, може би наистина всички зрители на “ВИП Брадър” ще си спомнят за реалния соц. Оня, който бе само привидно “Образцов дом”.
24chasa.bg