ВВМУ подписа договор за сътрудничество с Морската гимназия
фото: Румен Сарандев
Откриха център за кадрова подготовка в училището
Договор за сътрудничество беше подписан между ВВМУ „Н.Й. Вапцаров“ и Варненската морска гимназия „Св. Николай Чудотворец“. На церемонията присъстваха проф. д-р. Анелия Клисарова - министър на образованието и науката в България, както и народният представител от Коалиция за България Борислав Гуцанов. Сред гостите беше и министърът на транспорта Данаил Папазов.
След подписването на официалния документ за сътрудничество между двете институции тържествено беше открит „Еразмус информационно-тестови център“ в централния корпус на училището.
На двете церемонии присъстваха официални гости, представители на местната власт и на бизнеса.
„Две морски структури правят поредна стъпка в своето сътрудничество и развитие, обясни началникът на ВВМУ кап. I ранг проф. д-р на военните науки Боян Медникаров. „Тези структури са знакови за България, подготвили са десетки поколения, а мнозина техни възпитаници са разнасяли славата на българския флаг по световните океани. Много от тях са работили за просперитета на държавата, за общественото развитие. В настоящия кабинет имаме трима възпитаници на Морското училище като министри. Непрекъснато се повишават изискванията към нашата учебна база и професионална подготовка. Разбрахме, че сами не бихме могли да се справим. Това е и основната ни идея - да търсим по-висока степен на сътрудничество. Така ще дадем подходящ път на младите хора“, допълни Медникаров.
По-късно същия ден министър Клисарова посети и ОУ „Патриарх Евтимий“, откъдето тръгна инициативата за финансово подпомагане на гвардейска охрана пред паметника на Апостола в столицата.
„Идеята е да се създаде ясна мотивация учениците от Варненската морска гимназия да продължат своя път в Морско училище. Искаме учениците да се обучават по същите стандарти, по които се учат студентите, за да имат еднакво разбиране за нещата. Имаме за цел да изградим обща интегрална учебна база, която да осигурява необходимото качество на подготовка, и преди всичко търсим мотивация за бъдещите морски офицери“, допълни министърът на транспорта Данаил Папазов.
Проф. д-р Анелия Клисарова, министър на образованието и науката
Обвързваме учителските заплати с качеството на обучение
От поне 3 месеца сериозно разработваме стратегията за висше образование, която е липсвала поне от 10 години. Разработваме и програмата за „Учене през целия живот“, заради което се състои и този договор. С подписването му стратегията вече е в действие. Младите хора ще виждат в Морската гимназия своето бъдеще. Ще бъдат най-добрите курсисти в Морско училище, ще улеснят колегите, които вече ще ги познават като преподаватели в тяхното развитие. Нека бизнесът бъде свързан с образованието, защото то е инвестиция и бъдещето му.
Мисля, че това е много добър модел и на колкото повече места се приложи, ще бъде добре, защото това помага и на средното, и на висшето образование. Хубавото за Варна е, че такава знакова гимназия и такова училище направиха първите крачки. Това е залегнало в стратегията и не е необходимо да се променят закони, за да се осъществи идеята.
Когато се уеднаквят плановете и програмите, и както в професионалното образование е предвидено да има кредити, част от тях ще се признават и за висше образование. Това ще облекчи и двете системи и самите млади хора.
Започна и подаването на документи за държавни зрелостни изпити. Графиците ще бъдат съобразени и няма да се случи в едни ден да се проведат две матури. Що се отнася до майчиния език в училище, от години той е избираем и в новия закон ще бъде пак така.
Тази година в бюджета е заложено увеличение на началните заплати на младите учители. Защото те бяха най-ниските. Има преговори за увеличение от 5% от първи юли на всички преподаватели по предложение на синдикатите. Това не е заложено като средства в бюджета, но е заложено в делегираните бюджети - да обвържем до известна степен плащанията в училищата с качеството на образование. Отделени са 10 милиона, които са необходими, за да гарантираме досегашните заплати на учителите. Тази година ги залагаме в делегираните бюджети, за да не се получи недостиг. Тенденцията на МОН е не да закриваме професионални училища, а да ги мотивираме. Неслучайно 8,4 млн. лева от 100 милиона в държавния бюджет са залегнали само за професионално образование. Неслучайно в преговори с швейцарското правителство договаряме още 3 милиона швейцарски франка. Целта е да мотивираме учениците да бъдат на училище и да поддържаме качеството на образованието.
Доц. Калин Калинов – зам.-началник по учебната и научната част във ВВМУ
Почти приключваме приема за следващата година
Нашата визия е да създадем една национална обективна система за морско образование и квалификация. Целта ни е да следваме националната стратегия за „Обучение през целия живот“. Основната цел на сътрудничеството е изграждането и поддържането на един интегриран център за морско образование и професионална квалификация, които да дадат иновативен национален стандарт за обучение през целия живот. Очакваме така да повишим привлекателността на професионалното образование със създаването на ясна перспектива за реализация, да поддържаме високо ниво на образование и квалификация като интегриране на две системи на средното и висшето образование, да осигурим постоянна връзка, базирана на интернет технологии. Придържали сме се изцяло към оперативна програма „Наука и образование“.
70% от тези, които завършват във ВВМУ, се реализират директно в чуждестранни компании. Реализацията им е над 90%. Още в рамките на първата година 97 от завършилите имат сертификати от Морска администрация. Те тръгват активно да практикуват професията. По данни на Морска администрация към настоящия момент активни сертификати имат поне 10 хиляди кадри мениджърски оперативен състав. Това са капитани, главни механици, помощник-капитани, помощник-механици. Най-добра е реализацията на експлоатацията на флота и пристанищата. Миналата година завърши първият випуск океански инженерства. Трима души от тях са се реализирали в научни институти.
Настоящият договор ще ни помогне още на ранен етап да канализираме подготовката в посока, в която ние желаем.
Новият тестови център е и информационен. Там нашите обучаеми ще могат да получават информация какви обучения и практики са предвидени по програма „Еразъм“. Ще се ползва и за тестване на техните умения заради подбора на кадри. Капацитетът е от 25 души.
Почти завършихме и приема за догодина от 530 обявени места. Към момента сме записали 270 души. 250 са потвърдили желанието си, като са внесли първа семестриална такса и за непопълнените места имаме 400 кандидати. Всичко става на база успеха от 11-и клас, но сега летвата е по-висока.