Външно отказва острова, нямал си аборигени

30.09.2014 / 23:23 0

Обектът не представлява “остров”, съответно “земя” и в резултат на това не съществува правна възможност този плаващ обект да бъде обявен за част от територията на Република България. С това изречение Владимир Миланов, шеф на политическия кабинет на външния министър Даниел Митов, учтиво отказва Министерството на външните работи дори да проучи възможността България да колонизира остров в Тихия океан.

Отказът на Външно е оформен в понеделник, след като в. “24 часа” пръв съобщи, че бизнесмен предлага на държавата да разшири територията си със завладян от него плаващ остров с площта на Белгия. Според информация от МВнР отказът вече бил връчен на бизнесмена Владимир Баланов. Именно той се крие зад инициалите В. Б., а не Васил Божков, както предположиха журналисти от други софийски вестници. Отказът е оформен три месеца след първоначалното предложение на бизнесмена до МВнР и Министерския съвет. Междувременно той е потърсил и съдействие от президента Росен Плевнелиев.

“Надявам се, че за разлика от чиновника в едно временно правителство президентът ще обърне по-сериозно внимание”, коментира вчера Баланов пред в. “24 часа”. Той отново цитира становище на председателя на правната комисия на ООН проф. Александър Янков, че островът би могъл да бъде присъединен към страната ни.

Три причини защо България не желае да разгледа предложението на бизнесмена изтъква шефът на министерския кабинет Владимир Миланов. Едната е, че островът няма местно население и не е годен за обитаване от човек. Той цитира разпоредбата на чл. 121, ал. 3 от Конвенцията на ООН по морско право, която предвиждала, че скали, които не са годни за обитаване от човека или за самостоятелна стопанска дейност, нямат нито изключителна икономическа зона, нито континентален шелф.

В отказа се цитират още международното определение за остров, както и изискването на българския закон за собствеността, че недвижимата собственост трябва да бъде прикрепена трайно към земята.

Според писмото на Миланов от правна гледна точка островът всъщност представлявал движима вещ, частна собственост и реализирането на правата върху нея си било ангажимент на собственика.

Както в. “24 часа” първи съобщи, собственик на острова е панамската компания “Ван Мепел Инк”, която пък е собственост на Владимир Баланов. През 2013 г. той финансира експедиция, която го завладява от името на компанията. Самият остров с площ 27 000 кв. км е образуван при вулканично изригване от бързото охлаждане на лавата. Тъй като пемзата не е закрепена на морското дъно, островът е от т.нар. плаващи.

В. Б. е Владимир Баланов, създател на холдинг “България”
Владимир Баланов, бизнесмен още от 1990 г., се крие зад инициалите В. Б., с които първоначално в. “24 часа” съобщи новината за неговото предложение до държавата да се сдобие с остров.

Баланов е един от създателите на застрахователна компания “България”, от която впоследствие прераства във фонд “България”, който участва активно в масовата приватизация. Впоследствие приватизационният фонд се пререгистрира като Индустриален холдинг “България”. В момента Баланов е собственик на няколко компании в страната, сред тях и бившето държавно външнотърговско дружество за лекарства “Маймекс”.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама