Варна срещу София - романтика срещу икономика!
Симеон Симов, управител и бизнес лидер на „Актив”
Започвайки работа преди години в Девненския химически комбинат, тогавашният Генерален директор се пошегува, като ми каза, че всички заминавали на Запад, а аз като изключение се появявам на Изток. От там датира интереса ми за сравнение на станалия с времето „моя чист красив град Варна“ със „зимната сива столица София“. В медиите се налагат констатациите, че се засилва разликата между Северна и Южна България, примерно заради магистралата София -Бургас, предизвикала решения за посещения и инвестиции. Рядко ще попаднете на каквито и да е преценки Изток - Запад или на такива за Североизток - Югозапад. Сигурно затова, че няма такава разделителна ясно очертана линия като Стара Планина. Срещат се множество критерии за сравнение - измерими и неизмерими. Не става дума само за пътища, а за последицата от тях - формирането на икономически привлекателни центрове. Дълго време ще става дума и за админсистративното съсредоточаване на бизнес в столичен обхват, може би резултат от политическия стремеж всичко да е „на една ръка разстояние“. Критериите, върху които ще предложа да расъждавате и правите изводи са изведени от „Класации `Актив“ и сравняват Софийската и Варненската икономика чрез реалистиката на цифрите, описващи и съпоставяйки фирменото развитие в сравнение спрямо топ 5000.
В допълнение, ще разгледате картината на общинските бизнеси и тези на държавния такъв, разположен като седалища във Варна /област/ и София. Установих, че в обичайните разговори за Варна е по-лесно да се изброява „какво ли няма“, докато за София е по-лесно да се посочва „какво ли има“. Един разговор, основан на цифрите, изглежда така:
Възползвайки се от боксовата терминология, която стана популярна през последните дни, си позволявам да Ви поставя въпроса: „Как приемате сравнените цифри: като явно превъзходство, като тежък нокдаун или като чист нокаут за Варна?“. Моята скромна оценка е продължаваща победа на София по цифри, като най силното круше идва от това, че приходите на софийските фирми в Класацията представляват 47% от общите, а тези на варненските 6.58%. Резултатът на отнсянето на приходите Варна спрямо София е 14%.
Държавата като „търговец“ е представена във Варна като 1.9% в сравнение по приходи с общите приходи на държавните фирми за 2013г. Същата Държава като „търговец“ в София е разположена с 68.8%, а 2.76% е частта на Варненския държавен бизнес от Софийския такъв.
Усилията на общинските Варненски фирми водят до 4.2% от общите приходи при 66,6% за Софийските, и до 6.2% като част от приходите на общинските фирми на София.
Години наред полагам и срещам много варненци, които полагат неимоверни усилия в грижа за бизнеса и фирмите си, така че сравненията със София да са по-приемливи.
За съжаление, сравнимите цифри от последните години показват колко е прав споменатия шеф в началото - може би защото и тогава, и сега правилата тръгват от Запад.
Варненци обаче знаят, че и в бъдеще морската романтика ще тръгва от Изток.