Варненски ученици ще гледат метеорния поток Персеиди
Варненски ученици ще бъдат на експедиция в Аврен, за да наблюдават метеорния поток Персеиди. Това заяви за Радио „Фокус” – Варна Свежина Димитрова, директор на НАОП „Николай Коперник” във Варна. Тя посочи, че за съжаление Луната е в пълнолуние, което ще затрудни наблюдаването на метеоритния поток. „Ние обаче отново организирахме експедиция за наблюдение в Аврен”, каза Свежина Димитрова. Тя разясним че жителите на Северното полукълбо могат да наблюдават ярък звездопад от съзвездието Персeй. Тази година метеорния поток Персеиди, е активен от 27 юли до 24 август. Падащи звезди ще могат да се наблюдават при ясно време и тази нощ, но максимумът се очаква в нощта на 12 срещу 13 август, когато при ясно време се очакват около 70-100 метеорита в час.
В нощта срещу 13 август луната ще изгрее в 21:24 часа на възраст 17.11 дни, с 94% осветен диск. Тази година условията за наблюдение няма да бъдат особено благоприятни.
Звездният дъжд може да се наблюдава и без специална екипировка. Астрономите предупреждават, че биноклите може да помогнат, но също така ще ограничат обзора до по-малка част от небето.
Градският светлинен шум е сериозна пречка да се наблюдава явлението. За да наблюдавате метеоритният дъжд от района на Варна трябва да изберете място на поне 10км от града. За добро място за наблюдение се считат високите полета разположени северно (в района на Кичево) и южно (в района на Приселци) от Варна.
Родоначалник на Персеидите е кометата Суифт-Тътъл. Всяка година през август Земята пресича този рой малки прашинки. В зависимост от химичния си състав метеорите изгарят в атмосферата с различен цвят, но специално Персеидите са синкаво-бели, по-рядко жълтеникави. Частиците изгарят на около 100 километра над земната повърхност.
Те се движат със скорост между 30 и 70 км. в секунда, като Персеидите са сред най-бързите метеори, движещи се с около 60 км. в секунда. Влетяла в атмосферата, такава частица става видима само за части от секундата.
По отношение на другите астрономически явления Свежина Димитрова заяви, че на 23-и септември се планира наблюдение за всички гости и граждани на Варна, които ще могат да наблюдават слънцето във връзка с есенното равноденствие. „Разбира се, предстоят още много интересни изненади за нашите малки приятели астрономи. Работата с тях започва на 1-ви октомври, като вече сме организирали приемането на документи, като вече имаме записани и първите желаещи за следващата учебна година да посещават курсовете по астрономия”, каза още Димитрова.