Варненци питат: Къде отиват старите плочи от центъра?

01.03.2014 / 07:57 8

Веселин Златков

Ремонтът на варненския център тече в усилено темпо пред очите на гражданите. Както вече съобщихме, всеки може да гледа неговия ход от собствения си компютър, с помощта на уеб камера, показваща работата в реално време. Въпреки широкото огласяване на проекта за реконструкция на пешеходната зона от месеци, изпълнението му поражда много въпроси у варненци. В последните дни те най-често питат едно: Къде ще отидат ценните варовикови и гранитни плочи, с които досега беше покрита зоната около Дупката? 

Въпросът има основание, защото ако на някои места познатата на поколения жълтеникава настилка беше разбита и именно затова се наложи смяната й, на други места тя все още е в добро състояние. Типично по български, някои подозират, че плочите ще бъдат присвоени с някоя далавера. От общината и проектантския екип на реконструкцията обаче са категорични, че нищо подобно няма да се случи.

Лично кметът Иван Портних обясни при официалния старт на ремонта, че старите варовикови и гранитни плочи, които са в добро състояние, ще бъдат повторно използвани за настилка на други общински обекти. Проектантите допълват, че това е изрично упоменато в самия проект. Отстраняването на старата настилка ще стане чрез т.нар. „щадящ демонтаж“, което означава, че възможно най-много плочи ще бъдат запазени цели, почистени и съхранени. Старата настилка от центъра ще отиде за оформянето на плочници в градинки и около детски площадки. Така варовикът и гранитът от центъра ще се озоват в различни квартали, но пак ще останат елемент от градската среда.

За се гарантира, че всичко ще мине по план, между общината като поръчител и фирмата, изпълняваща реконструкцията, трябва да има добра координация. Местната администрация има задължението да следи не само дали част от плочите няма да изчезнат, но и да осигури съхранението им в собствени складове. Оказва се обаче, че последните са пълни и затова в момента „щадящо“ отстранените плочи остават на обекта.

 

Разчистиха едно от недоразуменията на Кирил Йорданов

При премахването на старата настилка в центъра на Варна вече е унищожено едно от недоразуменията от времето на управлението на кмета Кирил Йорданов. Става въпрос за настилката, поставена по бул. „Княз Борис І“ в участъка между „Мусала“ и Дупката. Поставянето на нови плочки на това място преди години преди поредните избори се превърна в символ на безсмислената работа „на парче“. Настилката в този участък беше поставена директно върху старите варовикови и гранитни плочи, заради което нивото на целия участък се оказа леко повдигнато. Сега тези плочки са буквално изринати, а демонтажът трябва да продължи с още едно ниво надолу. Цялостната реконструкция предвижда и премахването на неудачните и скъпи „плочки за баня“ около театъра и фонтаните. Те се превърнаха безспорно в един от символите на разхищение на средства по времето на най-дългогодишния кмет в историята на Варна.

 

Защо се слагат павета, а не дебели каменни плочи?

Гледайки демонтажа на ценната стара настилка на варненския център, мнозина се питат дали не е по-добре пешеходната зона отново да се покрие с дебели каменни плочи, вместо с павета, както предвижда новият проект. За съжаление общината не може да си позволи подобно разточителство. Според проектантите на реконструкцията, ако се използва отново варовик и гранит със същите дебелина и качество, варненският център би излязъл почти двойно по-скъпо. Европейските средства за ремонта на пешеходната зона обаче са ограничени, затова са подбрани възможно най-добрите материали, с които да бъде покрита необходимата квадратура, в случая – гранит и клинкер.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама