Ваят слепци в чинарената гора край Белащица
Скулптор ще извае в мистичната чинарена гора над Белащица дървена композиция "Слепци с очи". Акцията на Велислав Георгиев /Will/, който е роден в България, но живее в Австралия, е част от фестивала "Горски Резонанс", предаде "Марица". В миналогодишното издание авторът съвместно с още две австралийски артистки реализира проект „Змия в гората”. Екологичната скулптура, която бе създадено тогава, все още е съхранена в красивата гора.
Замислената нова скулптурна група е метафорична интерпретация на историята, в основата на която лежи легендата за ослепените Самуилови воини. Художественото изпълнение на композицията напомня на стила на коренното население на Австралия – аборигените.
Тази година Белащица чества 1000 години от своето основаване след битката през 1014 година между цар Самуил и византийския император Василий при Беласица планина. Според легендата българските ослепени воини са предадени на предания военачалник Никифор Скифи, управител на Пловдивска област преди 1000 години. Тези именно ослепени пленници преди 1 хилядолетие основават селището Белащица по името на Беласица планина и засаждат вековните сега чинарени дървета.
Самата Чинарена гора е много по-млада и уникална със своята трансформация след изсичането ѝ преди 70 години, когато тя буквално се възражда от унищожените дървета. Свежи филизи дават начало на нова млада гора, стъпила върху вековните дълбоки корени.
В тази мистична атмосфера галеристите от пловдивския артсалон "Резонанс" виждат много символика – смесица от усещането за силна гравитация от една страна и духовно възвисяване от друга. За да я споделят, всяка година от галерия „Резонанс” посвещават по един проект на чинарите.
Тазгодишното издание на международния фестивал "Горски Резонанс" е на 5 октомври. Апогеят му ще бъде в така наречения опалов час – най-романтичната част от денонощието. Ще обхване светлата и тъмната част на този октомврийски ден, така че светлото и тъмното ще присъстват символично и в самото времетраене на феста. В светлата част на деня – от 15 ч., децата от ателие „Резонанс” и всички малки художници ще оцветяват камъчета.
Организаторите са подготвили интересна програма с участието на артисти от цял свят.
Лин Пламър от Австралия работи в областта на скулптурата от много меки „женски” материали. А Родни Браун ще представи видеоинсталация в тъмната част на денонощието, когато слънцето ще залезе в 19.05 ч. Видеото ще се прожектира върху сателитна чиния, окачена на чинарено дърво. Върху друга ще се излъчват видеата на Севдалина Кочевска – „Дъх” и на Цветан Кръстев – „Плаващи пясъци”.
Сезар Пиментел от Бразилия ще представи интерактивна инсталация от текстил, акрилна боя, лак, хартия, прежда - „Пътуване към черната дупка”. Тя отвежда зрителя към епицентъра на битка между основните цветове и тъмнината, в едно пътешествие без начин за завръщане, на което, взаимодействайки с творбата, публиката ще открие смисъла на тази борба: липсата на светлина или нейното добавяне. Илюзията се създава от диагонални линии, които са базирани на мотиви от бразилския фолклор /представящи рибени люспи/, повтарят се неуморно винаги 7 пъти и увличат публиката навътре в перспективата към една единствена убежна точка. Линиите приканват зрителя да стъпи върху творбата, да се разходи, да участва в нея, докато самият той стане част от контекста, и затваряйки дупката, бъде погълнат от инсталацията.