Версия: Транзит на газ срещу "Южен поток"
Върховната Рада на Украйна прие на първо четене във вторник закона за санкции срещу Русия, сред които е и спиране на транзита на газ, което ще засегне Европа. Междувременно ИТАР-ТАСС съобщи, че "Нафтогаз" предлага на "Газпром", ако бъдат въведени санкции, европейски компании да пренасят газа през украинска територия, сключвайки договор пряко с украинската компания. Според агенцията, ако "Газпром" се съгласи на подобна временна схема, в замяна може да поиска от ЕС одобрение за "Южен поток", пише standartnews.com.
Украинските депутати приеха законопроекта за санкциите с 243 гласа "за". В документа се съдържат 29 мерки за незабавно и ефективно реагиране на потенциалните заплахи за националните интереси и националната сигурност на Украйна, включително прекратяване напълно или частично на транзита на ресурси, на полети и превози през украинска територия. Освен това той предвижда блокиране на активи, ограничаване на търговски операции, предотвратяване износа на капитали, анулиране на лицензии и т.н. Освен това премиерът Арсений Яценюк съобщи, че е изготвен черен списък, в който влизат 172 граждани на Русия и на други страни. Докато се гледаше законопроектът, много депутати поискаха той сериозно да се преработи преди второто четене. Яценюк заяви, че е готов това да бъде направено веднага, така че документът да се гласува още във вторник. Когато проектът на закона бъде одобрен в цялостен вид, той ще влезе в сила още на следващия ден след публикуването му. Самите санкции ще влязат в сила, ако има указ на президента на Украйна.
Междувременно шефът на "Нафтогаз" Андрей Коболев заяви през "Блумбърг", че при забрана на транзита на руски газ, цената му за Европа няма да нарасне. Коболев коментира, че "забраната може да бъде наложена на конкретни компании, но европейски дружества ще могат да управляват транзита на газ през Украйна". Дружеството вече е предложило на "Газпром" при евентуално въвеждане на санкции да продава "синьото гориво" още на руско-украинската граница, така че след това то да бъде транспортирано от компании, които не са включени в санкциите (например европейски) и които сключат договор пряко с "Нафтогаз", предаде ИТАР-ТАСС. Според агенцията, ако "Газпром" приеме подобна схема, то това ще бъде временно, като в замяна руският концерн пък може да поиска от ЕС одобрение за проекта "Южен поток", чрез който газовите доставки за Европа ще заобикалят украинската територия.
Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер пък успокои, че засега транзитните доставки са стабилни. Според него предложението на "Нафтогаз" европейски компании да купуват газ от Русия на руско-украинската граница, "изисква преразглеждане на транзитните договори". "Тъй като това не може да бъде направено за кратко време, то този въпрос изисква обсъждане на тристранни преговори между ЕК, Русия и Украйна. Работим за провеждането на такава среща в началото на есента", посочи Йотингер.
Руски вестник вещае бунтове
Идеята на украинския премиер Арсений Яценюк да блокира износа на руски газ през територията на страната си събуди разбираемо недоволство в ЕС, пише "Московский комсомолец". Германия например настоя Киев да се откаже от тази антируска санкция и да осигури непрекъснати доставки. Искането на Берлин най-вероятно скоро ще бъде подкрепено от България, Словакия и Сърбия, прогнозира вестникът. Само руско синьо гориво тече също в Австрия, Чехия, Гърция, Унгария и Словения. За тези страни загубата на вноса от Русия ще означава не само студена зима, но и спиране на предприятия, стагнация в икономиката, ръст на безработицата и социални експлозии, предупреждава вестникът.
София: Без резки действия
Новият външен министър Даниел Митов се срещна с украинския посланик в София Микола Балтажи, като основна част от разговора бе приетият на първо четене закон за санкциите. "Следим с особено внимание развитието на ситуацията. Апелираме към украинската страна да се въздържа от резки действия и да координира евентуални бъдещи мерки със своите европейски партньори", заяви Даниел Митов, съобщиха от МВнР. Микола Балтажи уверил, че Украйна разбира тревогата на българската страна, но подчертал, че това е само законодателна рамка и не означава автоматично налагане на санкции.
Москва увеличи вноса от Турция и Египет
Руски компании са увеличили поръчките си към турски фирми, след като Москва спря вноса на повечето хранителни продукти от Запада в отговор на санкциите на САЩ и ЕС, съобщава Ройтерс, като се позовава на председателя на Асоциацията на турските износители Мехмет Бююкекши. Той очаква значително увеличение на износа на птици и морска храна, като добавя, че Турция би могла също да отговори на засиленото търсене на плодове и зеленчуци от страна на Русия. Междувременно Русия и Египет се договориха да улеснят достъпа на египетски селскостопански стоки до руския пазар и в близко време да се увеличи с 30 процента вносът на египетска селскостопанска продукция в Русия.
Гърция намери нови пазари за плодовете си
Гърция е намерила алтернатива за излизане от безизходицата, в която се оказа след наложеното от Москва ембарго върху вноса на гръцки плодове и зеленчуци в Русия, като страната е подписала два договора на стойност 3,9 млн. евро за експорт на пресни плодове /праскови и портокали/ за други пазари, съобщава в. "Етнос". Първият договор е за експорт на пресни плодове в Швеция, Финландия, Дания и Унгария на стойност 2,2 млн. евро, а вторият се отнася до износа на зехтин, маслини, кисело мляко, кашкавал и сирене фета за Германия, Белгия и за местния гръцки пазар.
Сърбия разследва продажбата на НИС
Сърбия е започнала разследване за продажбата на националната петролна компания НИС /Нафтна индустрия Сърбия/ на руската компания "Газпром нефт" през 2009 г., когато правителството подписа 30-годишно енергийно споразумение с Русия, с което й отстъпи контрола върху своя петролен и газов пазар, съобщи Блумбърг. Министерството на вътрешните работи съобщи, че е формиран специален екип за разследване на всички факти и обстоятелства, свързани с приватизацията на НИС.