Весела Лечева: Ако изравним парите за високи спортни постижения и спорт за всички, значи сме постигнали нещо

17.09.2014 / 15:20 1

Кандидатите за народни представители от коалиция „БСП лява България“ Ангел Найденов, Борислав Гуцанов и Весела Лечева се срещнаха с представители и ръководители на спортни клубове във Варна в клуб „Приятели“ на Двореца. На срещата присъстваха шефове и треньори по борба, сумо, тенис на маса, тенис на корт, шахмат, волейбол и вдигане на тежести.

Г-жа Лечева, която е водач на листата във Великотърновски избирателен район, обяви конкретната си цел в 43-тото Народно събрание. „Спортът е монета с две страни – за високи спортни постижения и спорт за всички, който основно трябва да създава здравни навици у децата. За постижения обаче държавата отделя 30 - 35 млн. лв., а за другото - с пъти по-малко, което е крайно недостатъчно. Ако успеем да постигнем баланс и изравним парите за двете направления, значи сме постигнали нещо“, каза петкратната световна шампионка по спортна стрелба.

Според Лечева първата й цел е да се създадат организирани форми за спорт в училищата. Във всяко едно трябва да има трети час по физическо възпитание, но засега основният проблем е свързан с минималните парични размери за ученик и студент. Преди години те са били 1,5 лева за всеки, през 2005-а Министерството на спорта ги вдига на 3 лева, но сега Лечева смята, че трябва да станат 5 лева. „Колкото по-голяма е сумата, с толкова повече пари за спорт ще разполагат съответното училище или ВУЗ“, уточни Лечева. Тя допълни също, че е необходимо да се надгражда върху програмата „Научи се да плуваш“. Да се върнат безплатните едномесечни курсове за обучение чрез графици в басейните и всяко дете над 10 години да може да плува.

Друго важно направление е спорт в свободното време. В него специалисти от клубове ще обучават деца в определен вид спорт, като по този начин се въвежда допълнително стимулиране на треньори и организирана форма за спорт за ученици.

Весела Лечева има и интересна идея за Спортното училище „Георги Бенковски“ във Варна. „Много малко ученици стават шампиони, а над 80% остават безработни. Затова учениците, които завършват, трябва да имат квалифицирана степен от професионално училище. Варна е свързана с туризма и професията спортен аниматор например е подходяща. Спортното училище трябва да запълни тази ниша чрез промяна в учебните планове и учениците да излизат като подготвени и обучени кадри“, завърши г-жа Лечева.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама