Видеокамери за 10 млн. лв. във Варна са оставени на "доизживяване"

31.10.2014 / 13:00 8

Спас Спасов; Дневник

фото: Цветелина Ангелова

Системата за дигитално видеонаблюдение във Варна, която при изграждането си бе обявена за най-голямата, най-модерната и най-скъпата в страната, e оставена без поддръжка. Това съобщи днес в предаването "Здравей, България" по "Нова телевизия" Владимир Тонев, общински съветник от партията "Движение нашият град".

"Ако камерите във Варна работят все още, това е защото са много издръжливи", каза Тонев. "Всяка камера, която изключи, не се пуска отново, защото няма сервизна поддръжка", обясни той.

Процедурата за възлагане на обществена поръчка за доставката и инсталиране на камерите на практика бе заобиколена със създаването през 2007г. на търговското дружество "Варна-Ефкон" ООД . В него община Варна има 48% от дяловете, а австрийската компания "Ефкон АГ" (Efkon AG) - мажоритарните 52%.

Според договора, подписан между Община Варна и "Варна Ефкон" на 21 юни 2007 г. стойността на системата за видеонаблюдение е 9.7 млн. лв (4. 85 млн.евро).

"Поддръжката на камерите във Варна е за сметка на дружеството "Ефкон", в което общината е миноритарен собственик, обясни днес пред "Нова телевизия" Владимир Тонев, който е представител на Общинския съвет в дружеството "Варна Ефкон". Преди година мажоритарният собственик реши, че не може да поддържа за собствена сметка камерите и ги остави на доизживяване", обясни Тонев.

Причината да се стигне дотук е, че до момента Община Варна е изплатила на "Ефкон АГ" само половината от договорената стойност на системата. Според договора, подписан с "Ефкон", тя трябва да бъде прехвърлена във владение на Община Варна или, посочено от нея юридическо лице, след изплащане на цялата сума от 9.7 млн. лв.

Това на практика означава, че и до момента системата, събираща денонощно видеоинформация във втория по големина град в страната, продължава да е собственост на частно дружество.

Кой ще плати?

Вече повече от пет години Община Варна настоява, че останалата половина от стойността на системата – около 5 млн. лв. трябва да бъде поета от Министерството на вътрешните работи, което и към днешна дата я използва безвъзмездно и без да има сключен договор за това нито с "Ефкон България" нито с "Община Варна".

От МВР обаче отказват да платят с аргумента, че доставката и монтажа на системата са станали без за това да е бил обявен конкурс за възлагане на обществена поръчка. По тази причина в случай, че преведат исканата сума, ще бъдат атакувани от "Сметната палата".

Пак заради недовършените плащания по договора за поставянето на камерите и свързването им в мрежа системата не е предадена и приета по надлежния ред и не е въведена официално в експлоатация. По тази причина не е ясно окомплектована ли е тя в договорения си вариант и извършени ли са необходимите настройки по нея.

Системата работи незаконно

"След като няма документ за въвеждане в експлоатация, системата работи незаконно, призна през 2012г. друг общински съветник от "Нашият град" във Варна Андрей Василев. Това означава, че актовете за нарушения, които се пишат на базата на снимките от камерите също са такива", обясни той.

Това означава, че всички наказания, наложени на водачите на моторни превозни средства на базата на данни, събрани със системата, могат да бъдат обезсилени със съдебно решение, коментираха юристи.

В същото време полицията във Варна редовно отчита "ефекта от видеонаблюдението" и броя на наказателните постановления, които са издадени на база на заснетите видеоклипове.

Днес представителят на "Ефкон АГ" у нас Евгени Жечев отказа да коментира участието на Владимир Тонев в "Здравей, България". "Компанията си има говорители, обърнете се към тях, каза Жечев. Не съм оторизиран да давам каквато и да е иинформация".

С обяснението, че е в болнични информация за състоянието на системата за видеонаблюдение във Варна отказва и зам. кметът на града Тодор Иванов. Като бивш началник на Областната дирекция на полицията сега той е поел ресора на сигурността и обществения ред.

Обреченият кръг

За всякаква информация, касаеща системата от общинската администрация препращат към пресцентъра на МВР. От там пък отговарят, че системата не е тяхна собственост и по тази причина не могат да дават информация за нея.

През 2011г. в една от залите на Община Варна беше изграден втори център за управление на системата за видеонаблюдение в града. Той е обслужван денонощно от специален екип, включващ специалисти по сигурността. Дори и това дублиране на дейността, извършвана и от екип на Областната дирекция на вътрешните работи обаче, се оказа недостатъчно ефективно при изпалзването на системата от над 240 камери в критична ситуация.

На 18 октомври т.г. кинорежисьорът Захари Паунов бе обявен за изчезнал, след като същия ден напусна Варна с колата си на път за София през Бургас. Вчера той бе открит мъртъв в автомобила си близо до Ахелой, а първите данни от разследването на смъртта му сочат, че най-вероятно е катастрофирал след получен инфаркт.

Една от причините, тялото на Паунов да бъде открито цели 13 дни след обявяването му за изчезнал, се оказа това, че "съвършената" система за видеонаблюдение във Варна на стойност близо 10 млн. лв. не е засякла колата му при излизането от града в южна посока.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
krasko (преди 10 години)
Рейтинг: 15461 | Одобрение: 5081
вместо да се слагат камери за контрол на скоростта на пътища надупчени ,като след война ,да се намерят някакви пари и тези пътища да се ремонтират.......някой от вас ходил ли някъде в българия , за да направи някаква разлика с лунния пейзаж наоколо......кое е по-важно?

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама